Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD Başkanı Donald Trump'ın, imzalayacağı bir kararname ile "Suriye'de halkın korunması için güvenli bölgeler oluşturulması" talimatı verdiği iddia edildi.

Amerikan medyasında yer alan ve açık kaynaklarda görülebilen imzasız bir başkanlık kararname taslağında, "Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulması" maddesi yer aldı.

"Yabancıların Terörist Saldırılarından Ülkeyi Korumak" başlıklı taslağın altıncı maddesinde "Suriye halkının korunması için güvenli bölgeler oluşturulması" öneriliyor.

Taslak metinde ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının, Suriye'de ve komşu ülkelerde güvenli bölgeler oluşturulması için 3 ay içinde taslak bir plan hazırlaması öngörülüyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan bir Pentagon yetkilisi ise konuya temkinli yaklaşarak "söz konusu taslağı teyit edemeyeceklerini" ve "henüz kendilerine iletilmiş bir kararın olmadığını" söyledi.

Kuşatma altındaki Doğu Halep'ten attığı tweetlerle Suriyeli çocukların sesini dünyaya duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed, ABD Başkanı Donald Trump'a bir mektup yazdı.

Aralık ayında Halep'te sağlanan ateşkesin ardından Suriye'den ayrılarak Türkiye'ye sığınan Bana'nın, sık sık televizyonda gördüğü Donald Trump'a yazdığı mektubu ABD Başkanı'nın geçtiğimiz hafta düzenlenen yemin töreninden önce yazdığı belirtildi.

7 yaşındaki Bana Alabed'in ABD Başkanı Donald Trump'a yazdığı mektup şu şekilde:

"Sevgili Donald Trump,

Benim adım Bana Alabed. 7 yaşında Halepli bir kızım.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Doğu Halep kuşatılmadan önce, bütün hayatımı Suriye'de yaşamıştım. Suriye Savaşı'nın acısını çeken Suriyeli çocuklardan biriyim.

Fakat şu an, yeni evim Türkiye'de huzur içerisindeyim. Halep'te okula gidiyordum, ancak bombalanarak yok edildi.

Bazı arkadaşlarım öldü.

Onlar için çok üzgünüm. Onların burada olmasını isterdim. Beraber oyun oynayabilirdik. Halep'te oyun oynayamıyorduk çünkü orası ölümün şehriydi.

Şimdi Türkiye'de, dışarı çıkabiliyor ve eğlenebiliyorum. Henüz gitmesem de, okula gidebileceğim. Bu barışın herkes için neden önemli olduğunu açıklıyor.

Fakat, milyonlarca Suriyeli çocuk şu anda benim gibi değil ve Suriye'nin farklı yerlerinde acı çekiyorlar. Onlar, Suriye'nin yetişkin insanları yüzünden acı çekiyorlar.

Amerika'nın başkanı olacağınızı biliyorum. Suriye'nin çocuklarını ve insanlarını kurtarabilir misiniz? Suriye'nin çocukları için bir şeyler yapmalısınız çünkü onlar da sizin çocuklarınız gibi ve onlar da sizin gibi barışı hak ediyor.

Eğer Suriye'nin çocukları için bir şeyler yapmaya söz verirseniz, ben sizin yeni arkadaşınız olurum.

Suriyeli çocuklar için neler yapacağınızı görmeyi dört gözle bekliyorum."