Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK'ya ait helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci ile ilgili karar açıklandı.

Yunan Yüksek Mahkemesi, darbe girişiminin ardından sığınma talebinde bulunan 8 askerin Türkiye'ye iade edilmemesine hükmetti. 

Habertürk TV Atina Temsilcisi Taki Berberakis'in aktardığına göre kararda Türkiye'de adil yargılanmayacakları veya iyi muamele görmeyecekleri şeklinde ifade yer aldı.

8 firari askerin siyasi sığınma taleplerinin incelenmesi taleplerinin ise Mart ayında belli olacağı aktarıldı.

Öte yandan gün içinde serbest bırakılmalarının söz konusu olduğu ifade edildi.

Berberakis, yargı süreci boyunca konunun Yunanistan kamuoyunda çok gündemde olduğunu, akademi ve sanat gibi birçok farklı camiadan önde gelen ismin imzalar toplayıp toplantılar gerçekleştirerek, askerlerin iade edilmemesi yönünde kampanya yürüttüğünü de anlattı. 

TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILDI

Yunanistan'ın iade etmediği 8 darbeci asker için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklama kararıı çıkarıldı.

8 darbeci asker, haklarında çıkarılan 'tutuklama kararı' nedeniyle Interpol tarafından dünyanın her tarafında aranacak, takip edilecek.

Hakkında İstanbul nöbetçi 12. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklama kararı verilen darbeci askerlerin isimleri şöyle;

"Kurmay Pilot Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, Kurmay Pilot Yüzbaşı Ferudun Çoban, Kurmay Pilot Yüzbaşı Abdullah Yetik, Kurmay Pilot Yüzbaşı Uğur Uçan, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mesut Fırat, Astsubay Kıdemli Başçavuş Bilal Kurugül, Kurmay Pilot Binbaşı Gençay Büyük ve Kurmay Pilot Binbaşı Ahmet Güzel.