Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD'nin DEAŞ ile mücadele kapsamında Irak ve Suriye’de icra ettiği operasyonlarda şubat sonu itibariyle 11 milyar 700 milyon dolar harcadığı bildirildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığına (CENTCOM) bağlı Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu verilerine göre 8 Ağustos 2014 tarihinden beri 928 günlük harekâtın maliyeti 11,7 milyar dolara ulaştı.

CENTCOM’un aylık olarak güncellediği rakamlara göre operasyonların günlük maliyeti ise 12,7 milyon dolara vardı.

Söz konusu miktarın yüzde 40’ının uçuş masraflarına, yüzde 22’sinin saldırılarda kullanılan mühimmata, yüzde 38’inin de lojistik ve misyon destek ile geri hizmet masraflarına harcandığı kaydedildi.

ABD, 9 Haziran 2014’te DEAŞ Musul’u Irak ordusundan aldıktan iki ay sonra örgüte karşı Irak’ta hava saldırıları başlattı. Aynı yıl eylül ayında ise dönemin ABD Başkanı Barack Obama Suriye’deki DEAŞ hedeflerinin vurulması talimatını verdi.

CENTCOM verilerine göre, 8 Ağustos 2014 ile 22 Şubat 2017 tarihleri arasında 14 bin 527’si ABD uçaklarınca olmak üzere DEAŞ karşıtı koalisyon 18 bin 458 hava saldırısı gerçekleştirdi.

ABD’nin Irak’ta 5 bin 262 askeri yer alırken, Suriye’de 500 özel kuvvet askeri bulunduğu ifade ediliyor. Bunların dışında da her iki ülkeye rutin rotasyonlarla askerlerin girip çıktığı biliniyor.

ABD yönetimi her yıl savunma bütçesine savaş fonu olarak da bilinen Denizaşırı Acil Durum Operasyonları için 38 milyar dolar ekleme yapıyor.

ABD Merkez Komutanlığı, resmi Twitter hesabından provakatif bir paylaşımlarda bulundu.

Komutanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımların ilkinde, "Talep üzerine DEAŞ'a karşı savaşan daha fazla kadın savaşçının fotoğrafını paylaşıyoruz." ifadeleriyle birlikte 3 kadının fotoğrafı paylaşıldı.

Ardından yapılan paylaşımda, "Savaşmaya hazırlar" ifadeleriyle birlikte yine silahlı bir grup kadının fotoğrafı paylaşıldı. Paylaşılan fotoğrafta, arka planda yer alan bir binada başını terör örgütü YPG'nin çektiği Suriye Demokratik Güçleri'ne ait bir bayrak da görülüyor.

İŞTE ABD MERKEZ KOMUTANLIĞI'NIN ATTIĞI TWEETLER