Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'un Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin 20. yıldönümünde yaptığı konuşmayı hatırlatarak başladı.

Almanya'da yaklaşık 4 mülyon müslüman olduğunu ifade eden Gül, ''Sayın Cumhurbaşkanı, siz Almanya'daki bir gerçeği Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin yirminci yıl dönümünde yaptığınız konuşmada ifade ettiniz, 'Müslümanlık da Almanya'nın dini' dediniz. Burada 4 milyona yakın Müslüman yaşıyor, bunların önemli bir kısmı Alman vatandaşı yani sizin vatandaşlarınız, sizler için oy veriyorlar. Bu ülkeye sadakatleri var. Dolayısıyla siz gerçeği ifade etmiştiniz'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, temel hak ve özgürlüklerin çok önemli ayaklarından birisinin de din özgürlüğü olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Bu, hangi dinle ve nerede olursa olsun geçerli olan evrensel bir anlayıştır. Bu çerçevede Almanya'daki Müslümanların da kendi dinlerini, inançlarını çocuklarına öğretebilmeleri için, kendilerinin de öğrenebilmeleri için kendilerine imkan sunulması, bu yönde sorumlulukların üstlenilmesinin önemli olduğu kanaatindeyim. Eğer kendilerine önderlik edecek kurumlar söz konusu olmazsa o zaman yanlış kaynaklardan yanlış şeyleri öğrenebilirler ve farklı mecralara kayabilirler. O bakımdan İslam dininin aslını, özünü kendi berraklığı içerisinde hem bilimsel hem de pedagojik şekilde öğretecek bir çalışmanın başlatılması, bu imkanın oluşturulması herhalde kaçınılmazdı.''

İnsanların kendi inançlarını, kendi dinlerini öğrenip  koruyarak ama bulundukları ülkenin dilini de konuşarak yaşadıkları ülkede mutlu olmaları ve yaşadıkları ülkeye katkı sağlamalarının önemine vurgu yapan Gül, ''Bu anlamda Almancanın herkes tarafından öğrenilmesi, bütün Müslümanların İslam dinini de Almanca olarak bilmeleri ve anlatabilmelerinin önemli olduğuna inanıyorum.

Çünkü, biz şuna inanıyoruz ki İslam dini evrenseldir. Yani herhangi bir ırka, coğrafyaya gelmemiştir ve herhangi bir dil değildir. İnsanlar bir dine inandığında, bu Müslümanlıksa Müslümanlığa inandığında bunun gereğini yapmalarını ama aynı şekilde hangi toplulukta iseler o topluluğun dilini en güzel şekilde konuşarak hayata en aktif şekilde katılmalarını sağlamaktır. Bu ancak insanları mutlu eder, müreffeh eder, ülkeleri de barış içerisinde tutar'' diye konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanları Christian Wulff, Almanya'da başlattıkları yeni uygulamanın sonucu olarak dört üniversitede İslam ilahiyat kürsülerinin kurulduğunu belirtti.

AA