Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Tarım işçisinin aylık ücreti bin 532 lira oldu - İş-Yaşam Haberleri

    Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 8,9 artışla 52 lira, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 19,3 artışla bin 532 lira oldu.

    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılına ilişkin Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı İstatistiklerini açıkladı. Buna göre, mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 13,3 artış göstererek 46 lira, erkek işçi ücretleri yüzde 9,6 artışla 59 lira olarak gerçekleşti. Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret ise kadın işçiler için yüzde 19,2 artışla bin 332 liraya, erkek işçiler için ise yüzde 19,8 artışla bin 563 liraya yükseldi.

    Tarımsal işletmelerde geçen yıl mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri 2014 yılına göre yüzde 8,9 artarak 52 lira, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 19,3 artarak bin 532 lira olarak hesaplandı.

    Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden çapalama için kadın işçilere 43 lira, erkek işçilere 50 lira, hasat için kadın işçilere 48 lira ve erkek işçilere ise 55 lira ödeme yapıldı.

    EN DÜŞÜK GÜNLÜK ÜCRET HATAY'DA

    Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 63 lira ile Ordu'da, erkek işçiler için ise 83 lira ile Konya'da gerçekleşti. En düşük ücret ise kadın işçiler için 31 lira, erkek işçiler için 40 lira ile Hatay'da görüldü.

    Sürekli tarım işçilerinde aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere bin 500 lira ile Denizli, erkek işçilere 2 bin 3 lira ile Ankara en yüksek ödemenin yapıldığı iller olarak belirlendi. En düşük ücretler kadın işçiler için bin 17 lira ile Mersin'de, erkek işçiler için bin 175 lira ile Gaziantep'te ödendi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ