Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam "İkili yapı değil, görev paylaşımı" - İş-Yaşam Haberleri

    Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası'nın (TCMB) Başbakan yardımcıları görev dağılımında para ve mali piyasaların daha etkin koordinasyonu yönünde görev paylaşımı yapıldığını, bu paylaşımın ikili yapı olarak adlandırılmaması gerektiğini söyledi.

    Ertem, NTV kanalında yayımlanan canlı yayında yaptığı konuşmada yeni hükümet dönenimde neden ekonomi yönetiminde ikili bir yapının ortaya çıktığına ilişkin bir soruya,"İkili bir yapı dememek gerekir. Şunu söyleyebiliriz görev dağılımında hem para hem de mali piyasaların daha üst düzeyde koordinasyonun sağlanması yönünde bir görev paylaşımı olduğunu görüyoruz" dedi ve ekledi:

    "DAHA ETKİN BİR YÖNETİM AMAÇLANIYOR"

    "Hazine Merkez Bankası gibi çok önemli kurumların Mehmet Şimşek etrafında kaldığını görüyoruz. Bir Hazine bir Merkez Bankası zaten başlı başına çok önemli kurumlar çok ciddi bir mesai gerektiriyor... Bence çok yerinde bir karar. TMSF SPK ve BDDK gibi bağımsız düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar Nurettin Canikli'ye bağlı olarak çalışacaklar.... Burada daha etkin bir yönetim amaçlandığını söyleyebiliriz."

    Resmi Gazete'de yayımlanan Başbakan yardımcılarının görev dağılımlarına göre Hazine, Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları Şimşek'e bağlanırken, daha önceki hükümette Şimşek'e bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'ye bağlandı.

    Bu piyasalarda aykırı bir satış baskısına neden olmasa da bazı soru işaretlerini ve önümüzdeki dönemde nasıl bir yönetim oluşacağına dair soru işaretlerini beraberinde getirdi.

    Ertem, konuşmasında ayrıca TCMB'nin üst banttaki faiz indirimlerinin proaktif anlayışı ön plana çıkarttığını ve bankanın büyüme ve istihdamı da gözetecek şekilde önümüzdeki dönemde de adımlarına devam edeceğini söyledi.

    Ertem bankanın araç bağımsızlığı çerçevesinde yeni yaklaşımları kendinin inşa edebileceğini belirtti. (REUTERS)

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ