Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam ABD yolcuları 10 kez kontrolden geçiyor - İş-Yaşam Haberleri
    1

    Gazete Habertürk'ten Gökhan Artan'ın haberine göre, ABD'ye gidecek yolcular İstanbul Atatürk Havalimanı'nda didik didik aranıyor. Çok sıkı bir aramadan geçen ABD yolcuları cep telefonundan büyük elektronik aletlerin kabine alınmasının yasaklanması kararı sonrası uçağın kapısına daha erken yönlendiriliyor.

    2

    Diğer yolcuların da uygulamaya tabi olduğu güvenlik kontrolleri de dahil ABD yolcuları terminal girişiyle beraber tam 10 kontrolden geçerek uçağa binebiliyor. Son kapıda tüm yolcuların ayakkabıları da dahil çıkartılarak üzerlerinden ve el bagajlarından numune alınıyor. Numuneler patlayıcı iz dedektörü (Explosive Trace Detection-ETD) ile kontrol ediliyor.

    3

    ABD yolcularının geçtiği kontroller şöyle:

    4

    1- Terminal girişinde ilk aramadan geçiliyor. Dedektörlü kapıdan geçen yolcu, bagajlarını X-Ray cihazından geçiriyor. Bilgisayarlar ayrı kutuya konuluyor ve açma kapama işlemine tabi tutuluyor.

    5

    2- ABD biniş bankolarında özel güvenlik şirketi personeli, yolcunun kalacağı adres bilgisini istiyor ve vizesi de dahil pasaportunu kontrol ediyor. Pasaport bilgileri ile yolcunun Gelişmiş Yolcu Bilgileri (APIS) sisteme giriliyor. Pasaportuna görüldüğünü gösteren sticker da yapıştırılıyor.

    6

    3- Check-in işlemini yapacak olan biniş bankosundaki görevli de yolcunun bilgilerinin girilip girilmediğini kontrol edip biniş kartını basarak bagajları teslim alıyor.

    7

    4- Yurt dışına çıkış işleminin yapıldığı pasaport kontrolünden geçiliyor.

    8

    5- Yolcu dedektörlü kapıdan geçerken aramaya tabi tutuluyor.

    9

    6- Uçağın kapısının bulunduğu salonda önce bir özel güvenlik personeli yolcuyu kontrole tabi tutarak standa yönlendiriyor.

    10

    7- Özel güvenlik personeli oluşturduğu standda bir kontrol daha yaparak arama kısmına yönlendiriyor.

    11

    8- Arama kısmına gelmeden bir özel güvenlik görevlisi biniş kartını işaretliyor.

    12

    9- Oluşturulan masada özel güvenlik görevlileri yolcunun el bagajlarını açtırıyor. Yolcunun ayakkabıları çıkartılıyor. Yolcunun üzerinden ve bagajından alınan örnekler patlayıcı iz dedektörü ile kontrolden geçiriliyor. Bilgisayarı veya cep telefonundan büyük elektronik aleti varsa uçağa alınmıyor. ABD'den rastgele bildirilen bazı yolcular ise ekstra detaylı kontrole tabi tutuluyor. Bunların arasında zaman zaman business sınıfından da yolcular olabiliyor.