Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil Tofaş üretimde yurtdışına açılmak için fırsat kolluyor - Otomobil Haberleri

    Hakan ÖZENEN / GAZETE HABERTÜRK

    Tofaş, Bursa’daki üretim tesislerinde kapasitesinin sınırlarını zorlar hale geldi. Şirket 2014 yılında 330, 2015’te 377, bu yılın sonunda ise 400 milyon Euro olmak üzere toplam 1.1 milyar Euro’luk yatırımla ulaştığı yıllık 400 bin adetlik kapasitenin tamamını gelecek yıldan itibaren kullanabilir hale gelecek.

    Bursa’nın kapasitesinin dolmasıyla birlikte, şirket ulaştığı Ar-Ge yetkinlikleri ve üretim kalitesini değerlendirebileceği yeni fırsatları kovalamaya başladı.

    Tofaş Ceo’su Cengiz Eroldu, her ne kadar henüz somut girişimler olmadığını söylese de, İtalyan ortak Fiat ile birlikte, kapılarını yeni yatırımlara açan İran’la, çok büyük iç pazar potansiyeli olan Hindistan ve Brezilya’nın görüş alanları içinde olduğunu ifade etti.

    Eroldu, “Fabrikada üçüncü vardiyaya da geçiyoruz. Artık kapasitenin tümünü zorlayarak kullanıyoruz” açıklaması yaparak, “Egea başta Avrupa olmak üzere dünya pazarlarında rekabet edebilecek bir modelimiz. Türk mühendisliği ve Ar- Ge’sinin ürünü modelimiz için talep artarak büyüyor. İtalyan ortağımız Fiat ile İran, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde üretim fırsatlarını araştırıyoruz” diye konuştu. Tofaş’taki birikim ve mühendislik beceresinin birkaç fabrika kurmaya yeterli olduğunu vurgulayan Eroldu, “Önce yakınımızdaki coğrafyadan başlamak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki üretim fırsatlarını yakalamak için çabalıyoruz. Bu fırsatlar Tofaş’a yeni kapılar açabilir” dedi.

    10 MİLYAR TL CİROYA ULAŞILDI

    Eroldu, “2015’i üretimde yüzde 33’lük artış ve yaklaşık 10 milyar TL ciro ile tamamladık. 278 bin araç üretip, 174 bin adedini ihraç ettik. Tofaş böylece 2015’te 415 milyon dolarlık dış ticaret fazlası gerçekleştirdi” diye konuştu.

    'YURTİÇİ SATIŞ RAKAMIMIZ 130 BİN OLUR'

    “2015’te sektörde yakalanan ivmenin 2016 yılında da benzer seviyelerde korunacağını düşünüyoruz. Bu yıl toplam pazar beklentimiz yaklaşık 700 bini otomobil olmak üzere 920 - 930 bin düzeyinde açıklamasını yapan Eroldu, “Yurtiçinde 125 -130 bin adet satış hedefliyoruz. Bunun büyük bölümünü Fiat markasıyla yapacağımız satışlar oluşturuyor. Önümüzdeki hafta 3 vardiyaya geçiyoruz. 2.5 aylık süreçte de tam kapasite üretime geçebiliriz. Yıl sonunda üretimimizin 360-370 bin seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. İhracat adedimizin ise 100 bin adedi Fiat Egea ailesi olmak üzere 250-260 bin adet seviyesine erişmesini bekliyoruz” dedi.

    YENİDEN 3 VARDİYAYA GEÇİP YIL SONUNDA 370 BİN ADET ÜRETECEK

    2015’te özellikle yılın son aylarında gerek iç piyasadan gerekse hiç hesapta olmadığı halde Avrupa’dan gelen Egea üretimini karşılamak üzere kapasite kullanımı yüzde 104’e ulaşan Tofaş, yılı 278 bin adetlik üretimle tamamladı. Gelecek haftadan itibaren yeniden 3 vardiyalık üretim düzenine geçecek olan fabrika gelecek yıldan itibaren 400 bin adetlik rakamlara ulaşıp kapasitesinin limitine gelecek.

    3 FARKLI KASA TİPİYLE YILDA 100 BİN ADET İHRAÇ EDİLECEK

    44 ülkeye ihracat hedefi var

    Tofaş’ın Türkiye’de Egea, Avrupa pazarında ise Tipo adıyla satılan yeni model ailesinin ilk üyesi sedan, Avrupa’da beklenenin üzerinde ilgi çekince, bu yılın mart ayı olarak planlanan satış tarihi geçen yılın sonuna çekilmişti. Bu sayede planlanmadığı halde seneyi yaklaşık 4 bin adetlik Egea ihracatı ile tamamlayan Tofaş, iç pazarda da 7 bin adedi aştı. Cenevre otomobil fuarında ailenin diğer iki yeni üyesi Hatchback ve Station Wagon modelleri ilk kez görücüye çıkacak. Özellikle Avrupalı müşterilerin talep ettiği bu otomobillerin de devreye girmesiyle Tofaş’ın ihracat adedi ve ihracat yaptığı ülke sayısı da hızla yükselecek. Cengiz Eroldu, “İhracat planımızda Fildişi Sahili’nden Dubai’ye, İsrail’den Nijerya’ya kadar 44 ülke var. HB ve Station ile birlikte ihracat adetlerimiz daha da yükselecek” dedi.

    1.6 LİTRE BENZİNLİ, OTOMATİK OLDU

    Egea’nın 1.6 lt benzinli motor ve tam otomatik versiyonu da satışa sunuldu. 110 beygir güç, 152 Nm tork üreten benzinli motor ile birlikte kullanılan 6 ileri tam otomatik şanzımanlı versiyon, 192 km/s son sürate ulaşırken, fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 6.3 litre yakıt tüketiyor. Otomatik şanzımanlı yeni versiyonun Urban isimli başlangıç donanımlı versiyonu 60 bin 900 TL’den, Lounge ismi verilen yüksek donanımlı versiyonu ise 64 bin 900 TL’den başlıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ