Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Siber savaşın gönüllü Türk hacker'ları: Ajanlar - Teknoloji Haberleri
    1

    Müslim SARIYAR / GAZETE HABERTÜRK
    Kendilerine “Ajanlar” adını veren hacker grubu, Rusya ile baş gösteren uçak krizinden sonra Rus sitelerine yönelik çok sayıda saldırı düzenledi.

    2

    Türkiye’ye yönelik banka ve kamu kuruluşlarına yapılan siber saldırının ardından karşı saldırıya geçerek binlerce Rus sitesini hack’leyen grup, “Türkiye’ye siber savaş ilan eden kim olursa karşılık veriyoruz” dedi.

    3

    Habertürk’ün ulaştığı “Ajanlar” grubundan ‘Fenerove’, 2012’de oluşturdukları grubun hiçbir çıkar beklemeksizin Türkiye’nin aleyhine yapılan siber saldırılara karşılık verdiğini söyledi. Fenerove’nin verdiği bilgiye göre grupta lisede ve üniversitede eğitim gören 10 kişi bulunuyor.

    4

    Yaptıkları iş gereği kendilerine “Ajanlar” adını koydular. Şu ana kadar ABD Başkanı Obama’dan Red Hack grubuna, İsrail’den PKK’ya yakın sitelere kadar binlerce siteye karşı siber saldırı düzenlediler. Obama’nın sitesine yönelik saldırının gerekçesi ABD Başkanı’nın Türkmenler’in katledilmesine yönelik hiçbir ses çıkarmaması...

    5

    Red Hack sitesini Türk olarak saymadıkları için onlara da siber saldırı düzenlediklerini söyleyen Fenerove, “Türkiye’nin aleyhine davranış oluşturacak her yere saldırıda bulunduk. Sadece siteleri hack’lemekle kalmadık, bankalarını çökerttik. Ülkemizin siber savaşta da boyun eğmeyeceğini göstermek istedik” dedi.

    6

    ‘AÇIĞI OLAN TÜRK SİTELERİNİ UYARDIK’
    Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous’un bir süre önce yaptığı saldırıya değinen Fenerove, “Önceki hafta ülkemize yönelik yoğun bir siber saldırı oldu. Bazı bankaların siteleri çalışmadı. Biz de Anonymous’u durdurmak ve bizim de gücümüz olduğunu göstermek için böyle bir saldırı yaptık.

    7

    Anonymous da bu saldırıyı beklemiyordu. Sonradan geri adım attılar” diye konuştu. Türk sitelerine saldırı yapmadıklarını kaydeden Fenerove, “Genelde açık bulduğumuz Türk sitelerini açıklarını kapatmaları için mail atarak uyarırız” bilgisini verdi. Fenerove, ses getirecek eylemler yapacaklarını söyledi.

    8

    HACK’LENMEMEK İÇİN ÖNERİLERE, KULAK VERİN
    Bir siteyi hack’lerken ekibin görev paylaşımı yaptığını söyleyen Fenerove, bir bölümün sitenin menşeine, diğerinin hata ve açıklara, sonuncu grubun da sitenin server bilgilerine ulaştığını belirtti. İnternet kullanıcılarına da öneride bulunan Fenerove, dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle aktardı:

    9

    “Kullanıcıların, mail’lerine gelen her linke tıklamamaları gerek. Alışveriş sitelerinde “https” sertifikası olmayan sitelerden kaçınsınlar. En önemlisi de iyi bir virüs programıyla haftalık tarama yapmalılar.

    10

    İndirdiğiniz bir programda bulunan bir log sayesinde bilgisayarınıza rahatlıkla giriş yapılabilir. Bilgisayarınız bir siteye saldırmak için kullanılabilir. Anonymous bankalara saldırı yaparken sizin bilgisayarınızdan yardım almış bile olabilir.

    11

    Bilgisayarınıza giren bir trojenle bilgisayar korsanı istediği zaman bilgisayarınızın ekran görüntüsüne yazdığınız şifrelere ve hangi sitelere girdiğinize kadar tüm bilgilere ulaşabilir.”

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ