Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Deniz ÇİÇEK/GAZETE HABERTÜRK

Türk Telekom dışındaki operatör şirketlerinin de katılımıyla fiber altyapının geliştirilmesi için ortak şirket kurulduğu önceki gün duyurulmuştu. Bakan Arslan, fiber altyapının ortak kullanılmasını desteklediklerini belirterek ortaklık halinde 3.9 milyar dolar yatırımın yeterli olacağını söylediOperatörler, fiber altyapının kurulması için ortak altyapı şirketi kurarken, Türk Telekom (TT) bu şirkete dahil olmadı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu gelişme üzerine sektöre birlik mesajı vererek ortak altyapı kullanımını desteklediklerini söyledi. Arslan, 21 milyon haneye Türk Telekom-TurkcellVodafone tarafından ayrı ayrı fiber götürmek için yaklaşık 16.5 milyar dolar yatırım gerektiğini, ortaklık halinde ise 3.9 milyar dolarlık bir yatırımın yeterli olacağını söyledi. TT dışındaki operatörlerin fiber altyapısı için ortak şirket kurmasını değerlendiren Arslan, bakanlık olarak altyapının ortak kullanımını desteklediklerini belirtti. Arslan, ortak fiber altyapısının atıl kapasiteleri kullanılır hale getireceğini kaydederken, “Tekrarlanan benzer yatırımlar önlenmiş, ülkenin her tarafına yüksek hızlı ve ekonomik internet ulaşmış olacak” dedi.

‘AYNI GÜZERGÂHA İKİ HAT DÖŞENMESİN’

Ortak altyapının hayata geçmesi ile aynı güzergâhta birden fazla fiber altyapı döşenmeyeceğine işaret eden Arslan, mevcut fiber altyapının da tam kapasite kullanımının sağlanacağına dikkat çekti. Arslan; Turkcell, Vodafone, TÜRKSAT ve TELKODER arasındaki mutabakatı bu açıdan çok önemli gördüğünü söyledi.

Arslan, 21 milyon haneye Türk Telekom-Turkcell-Vodafone tarafından ayrı ayrı fiber götürmek için yaklaşık 16.5 milyar dolar yatırımın gerekli olduğunu, ortak altyapı için 3.9 milyar dolar yatırımın yeterli olacağını belirtti.

‘BAKIRDAN FİBER HATTA DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI’

Mobil ve sabit genişbant iletişimde data kullanımının her yıl katlanarak arttığını hatırlatan Arslan, bakır ve koaksiyel altyapı ile belli yüksek hızlara erişmenin mümkün olamadığına işaret etti. Mevcut altyapının hızla fiber altyapı ile değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Arslan, “Özellikle 4.5G mobil iletişimi için teknolojinin sağladığı ve gelecekte sağlayacağı hızlara ulaşacak, sayıları hızla artacak ve kapsama alanları küçülecek baz istasyonlarına erişim için mutlaka güçlü ve geniş fiber altyapıya ihtiyaç var’’ dedi.