Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Facebook, ilk kez gizlilik ilkelerini yayınladı ve kullanıcıları verilerinin nasıl kullanıldığına dair bilgilendirmeye başladı.

Dünyanın en büyük sosyal ağı, kullanıcıların gizlilik sisteminin nasıl çalıştığını anlaması ve bilgilerini koruyabilmesi için bilgilendirici videolar da yayınlamaya hazırlanıyor. Bunlar arasında sosyal ağın onlara reklam göstermek için kullandıkları verileri nasıl yönetebilecekleri, eski paylaşımların nasıl silinebileceği ve hesaplarını sildiklerinde verilerine ne olacağı gibi önemli bilgiler yer alacak.

Dünya çapında 2 milyar aşkın kullanıcısı bulunan Facebook, daha önce gizlilik ilkelerini açıklamamıştı. Bu prensipler, sosyal ağın kullanıcı verilerini nasıl kullandığına dair kuralları içeriyor.

Facebook'un gizlilik prensiplerini açıklamasının sebebi Avrupa Birliği'nin yeni veri koruma yasasının yürürlüğe girecek olması. 25 Mayıs tarihinden itibaren uygulamaya alınacak yasa, internetin icadından bu yana yapılan en büyük kişisel veri koruma hamlelerinden biri olarak tanımlanıyor.

25 Mayıs'tan itibaren sosyal ağ platformları güvenlik ihlallerini 72 saat içerisinde yetkililere bildirmek, müşterilerinin verilerini dışarıya aktarmalarına ve tamamen silmelerine izin vermek zorunda.

Facebook'un gizlilik ilkelerini yayınladığı Türkçe sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.