Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Google çöktü mü, neden açılmıyor? şeklindeki sorular sosyal medya kullanıcıları tarafından şu an merak konusu oldu. Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya'da etkili olan Google erişim sorunu dünyada yaklaşık 23 ülkede aktif olarak hissediliyor. İşte Google erişim sorununa dair detaylar...

GOOGLE ÇÖKTÜ MÜ?

Dünyanın en büyük arama motoru Google'da erişim sorunu yaşanıyor. Habertürk Teknoloji editörü Necdet Çalışkan'ın haberinde göre yaşanan sorunun internet altyapısından veya DDoS benzeri bir siber saldırıdan kaynaklanmadığı öğrenildi. Türkiye'nin Google servislerine erişememesine neden olan sorunun doğrudan Google sunucularından kaynaklandığı gözleniyor.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Google'da yaşanan erişim sorununa dair resmi açıklama geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan "Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir. Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır. USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır." açıklamasında bulundu.

 

GOOGLE ERİŞİM SORUNU

Google'a erişimde Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, ABD, Sırbıstan ve 18 ülkede sorunu yaşanıyor. Türkiye'de ise erişim sorunu özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya'da illerinde etkisini gösteriyor. Ayrıca YouTube, Gmail, Google Analytics ve arama sayfası çalışmıyor.