Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Esad ve Rusya'nın Lazkiye kırsalındaki Türkmen köylerine gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle, Yayladağı sınırından Türkiye'ye alınan ve kayıt işlemleri tamamlanan Suriyeli ailelerin bir kısmı ilçe merkezine getirildi.

Yayladağı sınırında insani yardımların geçişi için açılan Arfalı noktasına gelen aileler, sabah saatlerinden itibaren Türkiye'ye alınmaya başladı.

Otobüsle sınırdan alınan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Türkmen ve Arap kökenli Suriyelilerin bir kısmının, ilçedeki YİBO kampında yapılan kayıt işlemleri tamamlandı.

Otobüsle ilçe merkezindeki stada getirilen aileler, otobüslerden indirildi.

Gönüllüler tarafından karşılanan ve su ile bisküvi dağıtılan Suriyeliler, eşyalarını yanlarına alarak yakınlarını beklemeye başladı.

Suriyeli küçük çocuklar, olaylardan habersiz etrafa bakınırken, bazı kadınlar göz yaşlarını tutamadı.

Türkiye'ye alınan Türkmenlerden Adil Mustafa Recep, babasının iç savaşın başından bu yana köyünü terk etmediğini söyledi.

Yaşlı babasının şehit olmadan gelmeyeceğini söylediğini belirten Recep, "Babamı almak için ülkeye döndüm. Babam ve annemi buraya taşıdım. Zor durumdaydılar. Oturdukları yer bombalanmış ama şehit olmadı maalesef. Hayat orada çok daraldı. Merminin ulaşamayacağı yer kalmadı" ifadelerini kullandı.

Türkmendağı'nda "burası emniyetli yer" denecek bölgenin kalmadığını kaydeden Recep, Türkmen gençlerin ülkelerine geri dönerek köylerini geri alacağını umut ettiğini ve o bölgenin Türkmen kalacağını aktardı.

Sınırdaki Sallur köyünde oturduklarını kaydeden Mustafa Molla da saldırıların çok arttığını bu nedenle 4 çocuğu ve eşiyle ülkesinden kaçmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

Çocuklarıyla Türkiye'ye sığınan Rukiye Zuveykli de çatışmaların artması üzerine çocuklarının kendilerini Türkiye'ye göndermek istediğini, bu nedenle 4 çocuğunu yanına alıp vatanlarını terk ettiklerini anlattı.

AA