Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İşte AVM'lerdeki güvenlik zafiyeti!
    1

    Güngör KARAKUŞ / GAZETE HABERTÜRK

    Ankara ve İstanbul’da yaşanan kanlı terör eylemlerinin ardından HABERTÜRK, Türkiye’nin en büyük metropolünde günde on binlerce insanın gezmek, alışveriş yapmak ya da yemek yemek için gittiği AVM’lerdeki güvenliği yerinde denetledi. Muhabirimiz, çantasına koyduğu 27 santimlik bir ‘kama’ ile gittiği İstanbul’daki 7 büyük AVM’den 5’inde güvenlik noktasını rahatlıkla geçti. Diğer 2’sinde ise x-ray cihazı ve güvenlik görevlilerine takıldı. İşte İstanbul’un en büyük alışveriş merkezlerinde karşılaştığımız manzaralar

    2

    MECİDİYEKÖY’DE YAKALANDIK

    Mecidiyeköy’deki dev alışveriş merkezinin yaklaşık 6 giriş kapısı bulunuyor. Her kapı girişinde 2 kişilik gruplar halinde güvenlik görevlileri beklerken, alışveriş merkezinin çevresinde de dolaşıyorlar. AVM’nin her kapısında x-ray ve metal dedektörleriyle sıkı bir arama yapılıyor. Metal ağırlığı fazla olan bıçağın bulunduğu çantayla alışveriş merkezine giriş yaptığımızda güvenlik görevlileri çantamızı x-ray cihazına koymamızı istedi. Çanta cihazdan geçtiği sırada güvenlik görevlileri, çantayı açmamızı istedi. Kama ile alışveriş merkezine girmemin mümkün olmadığını söyleyen görevliler, güvenlik amirini çağırdı. Güvenlik amiri bıçağı alarak bir süre kontrol etti, bıçağı emanete bırakmamız şartıyla alışveriş merkezine girebileceğimizi ifade etti.

    3

    ETİLER’DE KAMA İLE GEZEMEDİK

    Etiler’deki alışveriş merkezinin tüm girişlerinde çok sıkı güvenlik önlemi alınmış. X-ray cihazına, içinde kama olan çantayı koyduktan sonra metal dedektöründen de geçtik. Güvenlik elemanları, x-ray cihazını durdurup çantadaki bıçağı kontrol etti. “Sorun mu var?” diye sorduğumuzda, çantayı açmamızı istedi. Çantadaki kamayı alan görevliler, alışveriş merkezine gelme amacımızı sorup kama ile içeriye giremeyeceğimiz uyarısında bulundu. Bıçağı kendilerine bırakmak şartıyla alışveriş merkezine girmemize izin vereceklerini söylediler.

    4

    ZİNCİRLİKUYU’DA KONTROL YOK

    Zincirlikuyu’daki AVM’nin 2 ana kapısı ve otopark girişleri bulunuyor. Ana kapıların 2’sinde de alışveriş merkezine girişlerde x-ray ve metal dedektörü yok. Her kapıda sadece 1’er güvenlik görevlisi bekliyor. Herhangi bir kontrolden geçmediğimiz alışveriş merkezine çantamızdaki kamayla girerek dolaştık. AVM’de sadece gösteri merkezinin girişinde metal dedektörleri bulunuyor. Güvenlik görevlilerinin azlığı da dikkat çekiyor. Açık alanda bulunan bölüme de yine hiçbir güvenlik kontrolü olmadan girerek kama ile rahatça dolaştık.

    5

    BAKIRKÖY’DE GÜVENLİK ÖNLEMİ BULUNMUYOR

    Bakırköy’deki AVM’nin ana kapısından girdiğimizde hiçbir güvenlik önlemiyle karşılaşmıyoruz. Ana kapıda ne x-ray ne de metal dedektörü bulunuyor. Otopark kapıları da dahil diğer bölümlerdeki küçük kapılarda sadece metal dedektörü var. Bu kapılardan birini denemek için tekrar alışveriş merkezinden çıktık. Çantayla metal dedektörlü kapıya yaklaştık. Kapıdan geçtikten sonra güvenlik görevlisi elindeki dedektörle çantamızı kontrol etti. Ancak içerisindeki kamayı fark etmeyip bizi alışveriş merkezine aldı. 4 AVM ise fotoğraf makinesini gerekçe gösterip muhabirlerimizi içeriye almadı.

    6

    AVCILAR’DAKİ AVM’DE ZAFİYET ÜST DÜZEYDE

    Avcılar’daki AVM’nin kapısında hem x-ray hem de metal dedektörü bulunuyor. Elimizdeki çantayı x-ray cihazına bıraktıktan sonra metal dedektöründen geçtik. Güvenlik görevlisi çanta içindeki kamayı fark etmedi. Güvenlik zafiyetinin üst düzeyde olduğu alışveriş merkezinde, otopark kapısında da güvenlik zafiyeti var. Bir süre alışveriş merkezinde dolaştıktan sonra elimizi kolumuzu sallayarak ayrıldık.

    7

    BEYLİKDÜZÜ’NDE KAMA FARK EDİLMEDİ

    Beylikdüzü’ndeki AVM’nin otoparkına aracımızı park ettikten sonra içeriye giriş yaptık. Otopark girişinde sadece metal dedektörü var. Güvenlik görevlisi elindeki dedektörle çantamızı kontrol etmeden bizi içeri aldı. Bir süre dolaştıktan sonra ana kapıya doğru ilerledik. Bu kapıda 4 metal dedektörünün hepsinde uzun kuyruklar vardı. Dışarıya çıkıp kuyruğa girdik. Sıra bize geldiğinde içinde kama olan çantayı metal dedektörünün yanına koyarak alışveriş merkezine girdik. Güvenlik görevlisi dedektörü çantanın üzerinde dolaştırdı ama kamayı fark etmedi.

    8

    EYÜP’TE NE X-RAY NE DEDEKTÖR VAR

    EYÜP’teki AVM’nin ana kapıları dahil hiçbir noktasın x-ray ve metal dedektörü yok. Güvenlik görevlilerinin aracımızın bagajını kontrol etmesinin ardından AVM’nin otoparkına girdik. Otoparktan çıkarken hiçbir güvenlik kontrolüne takılmadan AVM’nin içine ulaştık. AVM’nin ana kapısında ne güvenlik görevlisi ne x-ray ne de metal dedektörü var. Güvenlik görevlisi görmek mucize. Otopark girişlerindeki metal dedektörü kaldırılmış. Kapılarında güvenliğe takılmadan girdiğimiz AVM’deki güvenlik zaafı üst düzeyde.

    9

    'YÜKSEK RİSK VARSA X - RAY KOYMAK GEREKİR'

    Tüm Özel Güv. Der. Fed. Başk. Bülent PERUT: “X-ray ve metal dedektör bulunmayan alışveriş merkezleri var ama caydırıcılık anlamında x-ray bulunması gerekir. Yeni konsept açık alan AVM’lerde güvenliği, dedektör kullanmadan kamera sistemi ve güvenlik görevlilerini gezdirerek sağlamaya çalışıyorlar. Yüksek riskli bir yer koruyorsanız, x-ray cihazı koymak gerekiyor. Hiçbir kontrol yapılmadan otoparkına girebileceğiniz çok fazla bina var. Paronayak seviyesine inmeden buralarda güvenlik önlemi alınması lazım. Valiliklerin de AVM’ler ve otellerin güvenliğinin artırılması yönünde yayınladıkları bir genelge var.”

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ