Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Selahattin Demirtaş 'Cizre Raporu'nu açıkladı

    HDP tarafından hazırlanan Cizre Raporu'nu açıkladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Nevruz'dan üç gün önce hükümetle HDP heyeti arasında silahların susturulması amacıyla görüşme gerçekleştirildiği yönündeki iddialara ilişkin, "bazı dolaylı girişimler" olduğunu kaydetti.

    Demirtaş, "Nevruz'dan üç gün önce mi tam tarihini veremem ancak bizimle doğrudan bir temas değil. Başka, dolaylı bazı girişimler gerçekleşti. Bu bir HDP-Hükümet teması şeklinde olmadı. Hükümetteki bazı bakanlar, Yüksekova, Şırnak ve benzeri yerlerle ilgili bazı çabaların, girişimlerin olduğunu söyleyebilirim. Yüksekova'da bazı işverenler, Sanayi ve Ticaret Odası, Baroların girişimleri oldu. Bazı milletvekili arkadaşlarımızdan bu konuda destek istediler. Bu görüşmelerin niyeti, içeriği nedir diye bazı milletvekili arkadaşlarımızdan bu sivil heyetler destek istedi. Arkadaşlarımız da destek oldu. Bu AKP ya da Hükümet-HDP görüşmesi ve diyaloğu şeklinde gerçekleştirilmemiştir." diye konuştu.

    "Silahsız çözüm yollarını hala denemeye ve zorlamaya çalışıyoruz" diyen Demirtaş, şöyle konuştu:

    "Burada ilk defa açıklamış olacağım. Hükümet şunu çok iyi biliyor. Yakın zamanda daha birkaç ay önce bir kez daha diyalog için, bir kez daha masaya dönüş için Kandil ile temasa geçtiğimizi hükümet biliyor. Bunun için uğraştığımızı hükümet biliyor. Fakat bunu reddeden hükümetin kendisidir. Biz bunu tekrarlayacağız. Fırsat bulduğumuz her aşamada diyaloğu tekrar başlatmak için iki tarafı da zorlayacağız ama Kandil, görüşmeye hazır olduğunu söylerken, Ankara'dakiler, 'Asla masaya dönüş yok, müzakere olmayacak, süreç diye bir şey olmayacak' dedikleri müddetçe tek taraflı masa mı kurulur? Barış politikaları için hükümeti zorlamamız, ikna etmemiz lazım."

    Sözü edilen temasın zamanına ilişkin soruya Demirtaş, "Birkaç ay önce diyelim. Tam tarih için bir arşiv taraması yapsanız bulursunuz" diye yanıt verdi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ