Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İstanbul İstanbul'da "Mobil Park Polisi" görev başında

    GAZETE HABERTÜRK

    İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü 39 ilçedeki parklarda görev yapacak olan “Mobil Park Polisi Projesi"ni hayata geçirdi. “Mobil Park Polisi Projesi” kapsamında, kentteki 2 bin 193 park analiz edildi. Park polisi 45 günlük çalışmada canlı bombadan uyuşturucu satıcısına, cinsel tacizciden evden kaçan çocuklar olmak üzere bin 132 olaya müdahale etti.

    İstanbulİl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, ailelerin ve çocukların parklarda rahatça gezebilmeleri için “Mobil Park Polisi” projesini hayata geçirdi. Kent genelinde uygulanan ve parklarda yaşanan güvenlik zafiyetlerinin tespit edilerek, gerekli önlemlerin alınması, özel ekiplerle parklarda yaşanacak olumsuz olaylara müdahale edilmesi amacıyla hayata geçirilen proje çerçevesinde, 2 bin 193 parkın analiz raporu hazırlandı. Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 7 Mart 2016 günü 6 ilçede pilot olarak paşlayan Mobil Park Polisi ekiplerinin elde ettiği başarı sonrasında proje 39 ilçede uygulamaya sokuldu.

    Mobil Park Polis ekibi 1’i kadın 3 polis memuru ve 1 zabıta görevlisinden oluşuyor. Polis ekipleri, asayiş konularında çalışırken zabıta görevlileri de parkta meydana gelen, aksaklıkların giderilmesi için çalışıyor. Önleyici Şube Müdürlüğü’nde oluşturulan komuta merkezinde tüm parklar 360 derece hareket edebilen kameralarla da izleniyor. Olası şüpheli durumlarda ekipler hızla parklara sevk ediliyor. Mobil Park Polisi pilot uygulama sırasında bile önemli sonuçlar elde etti.

    Parklarda yapılan denetimler sırasında, aralarında DAEŞ canlı bombası, cinsel tacizci, uyuşturucu satıcısı, uyuşturucu bağımlısı, gaspçı, cezaevi firarisi şüpheliler yakalandı. Park polisleri, yapılan operasyonlarda, 771 aranan şahıs, 292 narkotik madde konusu, 30 adet ruhsatsız tabanca, 23 adet çakı, bıçak ve muşta, 13 adet sahtecilik konusu, 7 adet hırsızlık olayı, 3 adet küçük yaşta çocuğa alkol satışı, 2 adet küçük yaşta çocuğu dilendirme, 1 adet çalıntı oto, 1 adet küçük yaşta çocuğa cinsel istismar, 1 adet propaganda amaçlı yazılama, 1 adet zorla alıkoyma ve 1 adet gasp olayı olmak üzere toplam bin 132 adli olaya müdahale edildi.

    Çevreyi rahatsız etme, sarhoşluk, çevreyi kirletme ve dilencilik gibi 2 bin 278 ayrı olayda idari işlem yapıldı. Park polisi yaptığı denetimler sırasında, okuldan idarenin ve velisinin izni olmadan kaçarak parka gelen 857 öğrenciyi de ailesine ve okul idaresine bildirdi.

    ‘MOBİL PARK POLİSİ’NDEN ÖRNEK ÇALIŞMALAR

    Fatih Şehzadebaşı Parkı’nda 13 yaşındaki bir erkek çocuğa cinsel istismar yapan A.K. suçüstü gözaltına alındı. A.K.’nın 2 adet yağma ve 1 adet hırsızlık suçundan kaydının bulunduğu öğrenildi.

    Esenler 1107 Sokak Parkı’ndaki uygulamada 11 farklı suçtan kaydı bulunan cezaevi firarisi Ş.G. gözaltına alındı.

    Esenler Havaalanı Parkı’nda terör örgütü üyesi olmak suçundan aranan H.S. gözaltına alındı.

    Esenler Kadir Topbaş Kültür Merkezi Parkı’nda hırsızlık suçundan aranan H.B. yakalandı.

    Fatih Hekimoğlu Ali Paşa Parkı’nda palyaço kıyafetli uyuşturucu satıcısı İ.U. yakalandı.

    Sultanbeyli Çeçenistan Parkı’nda yapılan denetimlerde terör örgütü DAEŞ adına canlı bomba eylemi için görev bekleyen K.S. yakalandı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ