Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Mehmet Görmez: Mültecilere eğitim verilmezse büyük sorunlar yaşanabilir

    MehmetGörmez, "Türkiye'de sadece 3 milyon mülteci var. Bunlar hayatlarına eğitimsiz devam ederse, ülke vahim sorunlarla karşılaşabilir" dedi.

    Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sakarya'nın Sapanca İlçesi'ndeki bir otelde düzenlenen Kitlesel Göç Hareketleri ve Küresel Din Hizmetleri Konferansı'na katıldı.37 ülkeden 125 ateşe, müşavir ve din görevlisinin katıldığı konferansta konuşan Başkan Görmez, göç alan ülkelerin yaşadığı sorunlara değinirken, bu konuda yapılması gereken çalışmaları anlattı. Türkiye'ye gelen sığınmacıların hayatlarına eğitimsiz olarak devam etmesi durumunda ülkenin büyük sorunlarla karşılaşabileceğini söyleyen Başkan Görmez, şöyle konuştu:

    "Bugünün göçlerinin doğurduğu sorunları ortadan kaldırmak için yeni uluslararası kuruluş ve evrensel sözleşmelere ihtiyaç vardır. Bu son göçleri size söyleyeyim. Şu anda Türkiye'de 3 milyonu bulan mülteci sığınmacı kardeşimiz var. Onlara millet olarak, ensar olmaya çalışıyoruz. Mülteci çocukların eğitimi, malesef ülke olarak en büyük sorunumuz bu. 3 milyonun büyük bir kısmı kadın ve çocuk. Yaklaşık 1 milyonu çocuk. Bunlar eğitimsiz olarak hayatlarını idame ederlerse, devam ederlerse hem ülke olarak hem millet olarak coğrafyamız gelecekte çok vahim sorunlarla karşılaşır."

    Başkan Görmez, Türkiye'de bugüne kadar 100 bin sığınmacının denizlerde ölü olarak bulunduğunu anlatırken, şöyle devam etti:

    "11 Eylül'den sonra sığınmacılık meselesi bir tehdit olarak algılanmaya başlanmıştır. İrticai sığınmacılık günümüzde bir tehdit olarak algılanmıştır. Bugünün kitlesel göçleri içinde göçmenlerin yüzde 80'inden fazlasını müslümanlar oluşturmaktadır. İrticailik aslında koptuğu yerde başlıyor. Koptuğu yerde tramvalar yaşadığı için insanlar göç etmek zorunda kalıyor. Tramvalar devam ediyor, bazen karada değil denizlerde kendilerini buluyor. 100 bini aşkın insan denizlerden toplandı Türkiye'de. Ne kadarı boğuldu bilmiyoruz. Bazıları için İzmir'de isimsiz mezarlıklar kuruldu."

    Diyanet olarak Japonya'da bir müslüman mezarlığını imha edilmekten kurtardıklarını anlatan Başkan Mehmet Görmez, "Buradan göçen insanların doğumu, ölümü önemlidir. Nereye göç edecekleri önemlidir. Mezarlıkları yoktur. Geçen yıl bir arkadaşımız gitti Japonya'ya, oradaki bir müslüman mezarlığının tamamının imha edileceğini öğrenmiş. Neden? Çünkü vergiye tabiymiş. Tamamen imha edecekleri, içlerinde büyük seyyah-ı şeriflerin bulunduğu, büyük insanlar vardı. İslam'ı Japonya'ya taşıyan nice insanlar vardı. Biz Diyanet olarak vergilerini ödemeye başladık. Bu şekilde imha işlemini önlemiş olduk" diye konuştu.

    Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen konferans 4 gün sürecek.

    DHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ