Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim Menderes Akdağ öğretmeni Meral Özçöllü'nün belgeselini çekti

    Aydın'da zor şartlar altında öğrenimini sürdüren bir öğrenci, kendisinin okumasını sağlayan öğretmenine vefa borcunu ödemek ve çocuklarına 'vefa'yı görsel olarak anlatabilmek için öğretmeninin belgeselini çekti.

    Aydın İlin ilk Lisesi, Aydın Lisesi'nin İlk öğretmenlerinden 86 yaşındaki Meral Özçöllü'nün yaşamı, Geç dönem Osmanlısından günümüze toplumumuzun geçirmiş olduğu tüm siyasal ve sosyal dönüşümlerin ışığı altında belgesel film yapıldı. Filmin projesi, arşiv çalışmaları, yönetmenliği ve senaryosu öğretmenin öğrencisi Menderes Akdağ tarafından yürütüldü.

    Kendisini hayata hazırlayan en önemli kişilerden birinin öğretmeni Meral Özçöllü olduğunu ifade eden Menderes Akdağ, "Beni okutup bu günlere gelmeme vesile olan ve Öğretmenim Meral Özçöllü'nün ne kadar büyük bir insan olduğunu bugün öğretmen olarak daha iyi anlıyorum. Üniversitesi öğretmenim sayesinde okudum. Meral hocam, öyle nasihat etmezdi. Duruşuyla nezaketiyle insan olmayı öğretirdi adeta… Bu belgeseli yaparken çocuklarımızın rızkından kestik fakat ilerde çocuklarım bana vefa nedir diye sorduğunda 'İşte vefa denen şey budur' diyebileceğim" dedi.

    Yaklaşık 1 yıl süren çalışmanın tarihi bir belge niteliğinde olduğunu belirten Akdağ, belgeselde kurtuluş savaşından günümüze pek çok bilgi ve belgenin yer aldığını belirtti.

    İHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ