Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. boğaz köprüsünde devam eden çalışmaları 65 ülkenin büyükelçi ve konsolosları ile birlikte inceledi. Köprünün ‘0' noktasında, diplomatların köprünün Avrupa ve Asya tarafları arasındaki geçişleri renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Ağustos'ta açılacağını ilan ettiği 3. boğaz köprüsünün Sarıyer Garipçe Köyü ayağında 65 ülkenin büyükelçi ve konsolosları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Yavuz Sultan Selim adının verileceği açıklanan köprünün şantiyesinde kurulan platformda önce kahvaltı yapan yabancı temsilciler, daha sonra 3. Köprü'deki çalışmaları inceledi.

3. KÖPRÜ'NÜN AÇILMASIYLA 2. KÖPRÜ ŞEHİR İÇİ KÖPRÜSÜ OLACAK

3. köprü ve Kanal İstanbul gibi İstanbul'un geleceğini ilgilendiren mega projeler hakkında elçilere bilgi veren İBB Başkanı Kadir Topbaş, "3. köprü bir anıt yapı. İstanbul'a çok önemli katkı sunacak‘ diye konuştu. 3. Köprünün tamamlanması ile İstanbul trafiğinde rahatlama yaşanacağını belirten Topbaş, "Köprüden günde 40 bin TIR ve kamyon geçmekte, trafiği çok ciddi etkiliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü devreye girdiğinde, Fatih Sultan Mehmet köprüsü İstanbul'a şehir içi köprüsü olarak hizmet verecek. Normal araç trafiğini göreceğiz, ağır taşıtlar kuzeye kayacak. Kenti rahatlatacak" ifadelerini kullandı. 3. köprünün çevre değerlendirilmesinin yapıldığını vurgulayan Topbaş, "Burada bazı noktalarda ağaçlar kesildi ama bunun belki on katı ağaç dikildi. Çevresi daha düzeni hale getirildi" dedi.

KANAL İSTANBUL İÇİN TEKNİK ÇALIŞMALAR HALA DEVAM ETTİĞİ İÇİN İHALE HENÜZ YAPILMADI

Kanal İstanbul'la ilgili bilimsel çalışmaları halen devam ettiğini belirten Topbaş, "Kanal İstanbul için yaklaşık bundan 2 yıl önce çalışma başladı. Hala ihale yapılmamasının sebebi güzergahlar üzerinde araştırmalar yapılıyor. Çevre etkileri dikkate alınmakta. Karadeniz'in Marmara'ya, Ege'nin Karadeniz'e etkileri gözden geçiriliyor. Yoğun bir çalışma var. Bu yıl bir ihale sürecine girebilir. Ama netleşmeyen bazı konular var" dedi. Kanal İstanbul'u çevresinde inşa edilecek yeni yapılara da değinen Topbaş, "Kanal İstanbul çevresindeki yeni yapılarda çok daha yoğunluk olmadan, çevreye saygılı, akıllı yapılar dediğimiz çevreci yapılarla mimari ortaya çıkartılacak. Kent yoğunluğu da kısmen boşaltarak kent içinde kullanılacak alanlar ortaya çıkartılacak" dedi.

DİPLOMATLAR VE İŞÇİLERLE ‘3. KÖPRÜ HATIRASI'

Kahvaltının ardından ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, Japonya, Çin, Afganistan, Bulgaristan, Rusya, Lübnan gibi ülkelerinin aralarında bulunduğu 65 ülkenin büyükelçi ve konsolosları baret ve inşaat yeleklerini giyerek 3. köprüde devam eden çalışmaları inceledi. İBB Başkanı Topbaş'ın bilgi verdiği gezi sırasında, diplomatlar köprü üzerinde bol bol hatıra fotoğrafı ve selfie çektirdi. İBB Başkanı Topbaş, diplomatlarla birlikte köprünün üzerinde toplu fotoğraf çektirdi. Yabancı ülke temsilcilerinin 3. Köprü için yapılan gezi ile ilgili memnuniyet duyduklarını aktaran Topbaş, gelecek yıl da benzer bir geziyi 3. Havalimanı için yapmayı planladığını dile getirdi. Diplomatların ziyaretini köprüde çalışan işçiler de kenardan izledi. Kadir Topbaş'la beraber fotoğraf çektiren işçiler, baretlerini imzalattı.

ASYA'DA OLMAK NASIL BİR DUYGU

Köprünün orta noktası olarak kabul edilen çizgiye kadar yürüyen heyet, çizgi üzerinde fotoğraf çektirdi. Kadir Topbaş'ın çizginin Avrupa tarafında durarak, diplomatların Asya yakasında kaldığı anlar renkli anların yaşanmasına neden oldu. Büyükelçilerin Asya tarafına bir adım atmasını isteyen Topbaş, elçilere "Asya'ya hoş geldiniz" diye seslendi. Kendisi Avrupa tarafında kalan Topbaş, diplomatlara "Nasıl bir duygu" diye sordu.

DHA