Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Büyükçekmece’de 30 bin metrekare yeşil alanda bulunan Albatros Parkı’na Büyükçekmece Belediyesi’nin otel, rezidans ve alışveriş merkezi yapmak istemesi üzerine çevrecilerin gözü parka çevrilmiş, alanın yeşil kalması için eylemler yapılmıştı. Yıllardır tartışılan Albatros, İBB Meclisi’nden çıkan kararla imara açıldı. “Albatros Parkı”na turizm ve konut yapılmasını sağlayacak imar planları onaylandı. Büyükçekmece Belediyesi’nin talebiyle yapılan imar değişikliği teklifi, geçtiğimiz yıl da İBB Meclisi’ne gelmiş ancak onaylanmamıştı. Haziran ayı meclis gündemine yeniden getirilen planlarda, yüzde 40 olan konut alanı yüzde 60’a çıkarıldı ve yüzde 60 olan turizm alanı ise yüzde 40’a düşürüldü.

‘GRUP KARARI’

Turizm ve konut alanı oranında yapılan değişiklikle CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin istediği plan değişikliği, bu sefer CHP’li 3 üye Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in itirazına sahne oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, Büyükçekmece Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Akgün ile daha önce görüştüklerini, CHP ile ortak hareket ederek talebin oybirliği ile geçmesi konusunda istişarede bulunduklarını söyledi. CHP grubuna dönen Başalan, “Toplantı öncesinde bu raporun oybirliği ile kabul edilmesi yönünde gruplar anlaşmıştı. Şimdi neden karşı çıkılıyor?” diyerek açıklama istedi. CHP grup sözcüsü Tonguç Çoban “Bu dosyaya evet oyu vermemiz konusunda ‘Grup kararımız’ var. Hiçbir itilaf yoktur. Ret oyu veren üyelerin kendi takdiridir” diyerek yanıt verdi. Dosya, CHP’li üyeler Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in muhalefetiyle oyçokluğu ile kabul edildi. Büyükçekmece Belediyesi’nin, Albatros Parkı’na otel yapılması ile ilgili talebi 19 Kasım 2015 tarihinde de İBB Meclisi’ne gelmiş ancak kabul edilmemişti. Mülkiyeti Büyükçekmece Belediyesi’ne ait arazide turizm ve konut alanları oranında değişiklik yapılarak, İBB Meclisi gündemine bir yıl sonra yeniden geldi.

PROTESTO EDİLMİŞTİ

Albatros mevkiinde bazı ağaçların kesilmesiyle başlayan gerilim kamuoyunda geniş yer bulmuş, polis ve zabıta arasında yaşanan arbedede bazı eylemciler gözaltına alınmıştı. Albatros’un park olarak kalmasını isteyen çevreciler Albatros’un imara açılması talebini parkın önünde protesto etmişti. 

DHA