Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Fuat Avni" isimli sosyal medya hesabına yönelik operasyon başlattı. Operasyon kapsamında birçok internet sitesine erişim yasağı getirilirken yöneticileri dahil 31 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 1,5 yıldır devam eden çalışmalar neticesinde İstanbul merkezli Ankara, Van, Mersin, Kocaeli, İzmir, Bursa, Rize, Amasya ve Hatay'da 10 ili kapsayan FETÖ propagandası yaptığı belirlenen sosyal medya, sanal alem ve internet medyasına yönelik operasyon düzenlendi.

Rota Haber, Subuo Haber, Aktif Haber, Haberdar, Merkür Haber isimli internet sitelerine erişim yasağı getirilirken, yöneticileri gözaltına alındı.

31 şüpheli emniyete götürüldü. Haklarında "Toplumda Algı Yaratmak", "Devlet Büyüklerini Küçük Düşürmek", "Resmi Kurumlarını İtibarsızlaştırmak" ve "Darbeye Zemin Hazırlamak İçin Örgütlü Olarak Hareket Etmek" suçları kapsamında işlem başlatıldı. Şüphelilerin amacının FETÖ/PDY'ye bağlantılı olarak sosyal medya üzerinde Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı koymak, darbeye zemin hazırlamak olduğu iddia edildi. 

Hakkında gözaltı kararı bulunan isimlerden Haberdar Genel Yayın Yönetmeni Said Sefa'nın ise adresinde bulunamadığı öğrenildi. 

SAİD SEFA VE AYDOĞAN VATANDAŞ KİMDİR?

Twitter'daki "Fuat Avni" hesabıyla ilgili yeni bir iddia var. Savcının dosyasına göre "Fuat Avni" hesabını yöneten ismin Aydoğan Vatandaş olduğu iddia edildi.

Star'da yer alan haberde "Fuat Avni" mahlaslı kullanıcının ABD'de de yaşayan Today's Zaman yazarı Aydoğan Vatandaş olduğu iddia edildi. Habere göre Bakırköy Başsavcıvekiliği'ne getirilen Okan Özsoy’un tamamladığı dosyada "Fuat Avni" ve ekibi detaylı şekilde anlatıldı.

İddialara göre istihbarat paylaşımı kapsamında FBI, hesabı yöneten kişinin ABD'de yaşayan Aydoğan Vatandaş olduğu bilgisini verdi. Vatandaş'ın hesabı ilk kuran ve bir süre yöneten Sait Sefa'dan sonra görevi üstlendiği ileri sürüldü.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

İstanbul merkezli 10 ilde gerçekleştirilen sosyal medya ve internet operasyonunda gözaltına alınan 31 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirildi. Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.