Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim DGS sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM Twitter'dan duyurdu!

    Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Ağustos'ta tamamlandı. Sınava giren binlerde aday, sınav sonuçlarının açıklanacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Peki 2016-DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

    2016-DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

    Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 21 Ağustos saat 9.30'da başlayan DGS'de adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan 120 sorunun yer aldığı bir yetenek testi uygulandı. Aradan uzun bir süre geçmesine rağmen açıklanmayan sonuçlar hakkında ÖSYM resmi Twitter hesabı üzerinden cevap geldi. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, sonuçlar bayramdan sonra açıklanacak.

    Buna göre sonuçların bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklandığı anbean haberimizin içerisine eklenecektir.

    Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.

    2016-DGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

    Adayların sınav sonuçlarının içerisinde sayısal ve sözel bölümlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı, ön lisans başarı puanları, 2016 DGS yerleştirmesinde kullanılabilecek puan türlerine uygun puanlar yazılı olacaktır.

    TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

    Tercih Kılavuzundan Tablo-2 Tablo-1

    YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

    Yerleştirme işlemi, adayların 2016-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

    Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

    EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

    DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılanadayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirdeYükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Budurumunda adaylar, 2016-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihlerarasında yapacaklarını ÖSYM'nin İnternet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçlarıÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerindebelirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıcayerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğhükmündedir.

    Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucunabağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirmeücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış olduklarıtercihler işleme alınmaz.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ