Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika "MHP başkanlık sistemiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı"

    MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Meclis'te gazetecilerin başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

    MHP'nin başkanlık sisteminin gelip, gelmemesini konuşmadığını vurgulayan Karakaya, "MHP olarak şu anki mevcut yapının anayasaya aykırı olduğunu, fiili bir başkanlık sisteminin uygulanmakta olduğunu, Hükümetin ve Cumhurbaşkanının fiili başkanlık sistemini sürdürdüklerini ve bu yapının sürdürülebilir, taşınabilir olmadığını, bunun ayrı bir krize neden olabileceğini söyleyerek, orada bir risk ve tehlike olduğunu ifade ederek, tavır belirliyoruz. MHP olarak, başkanlık sisteminin yanındayız ya da karşısındayız açıklaması değil bu." ifadesini kullandı.

    Mevlüt Karakaya, güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduklarını defaten belirttiklerine işaret ederek, şunları söyledi:

    "MHP'yi bu konuda eleştirenler öncelikle mevcut durumu içlerine sindiriyorlar mı sindirmiyorlar mı? Tüm muhalefet partileri, mevcut durumu, sayın Cumhurbaşkanının anayasal sınırlar dışına taşmasını, hükümetin bir başkanlık sistemi uygulanıyormuş gibi tavır ve davranışlarını eleştirdi. Bugün de yarın da eleştirecekler. İşte bu, Türkiye'yi bir sistem krizine götürecek. O zaman buna bir çözüm bulunması lazım. Çözümü illa bir başkanlık sistemine geçiş gibi algılamakta doğru değil. Bunun için başka çözüm yolları varsa herkes bunu ortaya koyacak.

    "MHP, ANAYASAL SINIRLAR İÇERİSİNDE BU İŞİN NASIL ÇÖZÜLECEĞİNİ ORTAYA KOYDU"

    MHP, anayasal sınırlar içerisinde bu işin nasıl çözülebileceğini sadece ortaya koydu. Bir başkanlık sistemi tercihini ya da destekleyip desteklemeyeceği konusunda bir açıklamada bulunmadı. MHP, duyarlı siyaset anlayış çerçevesinde diyor ki; şu andaki mevcut fiili durum Türkiye'yi başka sıkıntılara götürecek. Başka sorunlara neden olabilecek. Dolayısıyla ortada bir sorun var, bunun çözümüyle ilgili olarak da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gidilmesi gerektiğini, burada yapılacak işlemelerin anayasal sınırlar içerisinde eğer millete gitmeyi gerektirirse, millete gidileceğini yani adres olarak yine milletin temsilcilerini ve milleti gösteriyor."

    Mevlüt Karakaya, bu defakto durumu düzeltmenin eğer başka bir yolu varsa, bu konuda önerisi ve alternatifi olanların çıkıp o yolu da söyleyeceğini belirtti.

    Bir gazetecinin, "İktidar partisi sizin 'millete götürme' sözünüzü teklife destek vereceğiniz gibi algılıyor." demesi üzerine Karakaya, "Milletvekillerinin kendi hür iradeleriyle bunun kararını vereceğini, bu kararların kolay kararlar olmadığını, tarihi sorumluluklar gerektirdiğini, dolayısıyla metni görmeden, hangi metin üzerinde ne diyeceklerini söylemelerinin mümkün olmayacağını." kaydetti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ