Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’ndan (MKYK) başkanlık ile ilgili süreci yürütme konusunda tam yetki almasının ardından 3 gün süren AK Parti kampında, milletvekillerinin başkanlık ile ilgili görüşlerini dinledi. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nu toplamayan, bugün de AK Parti’nin TBMM’deki grup toplantısını yapmayacak olan Başbakan Yıldırım, iki gün boyunca yakın kurmaylarıyla başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği teklifine son şeklini verecek.

Yıldırım’ın görüşmelerinde 17 Ekim’de TBMM’ye sunulan bütçeye bağlı olarak Anayasa değişikliğinin görüşme takvimi belirlenecek. AK Parti, 2017 bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken, Anayasa teklifini de Anayasa Komisyonu’nda ele almayı planlıyor.

BAYRAM SONRASI MECLIS’TE

Teklifin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan sonra TBMM’ye sunulması bekleniyor. AK Parti’nin ilk olarak Cumhuriyet Bayramı’nda teklifi sunmayı planladığı, ancak hem bayramın cumartesi gününe denk gelmesi hem de bayram üzerindeki tartışmaları daha da alevlendirmemek için bayram sonrasına bıraktığı öğrenildi.

BİR GÖRÜŞME DAHA

Başbakan Yıldırım’ın teklif TBMM’ye sunulmadan önce MHP ile temasta bulunması, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile bir kez daha bir araya gelmesi bekleniyor.

VOLKAN YANARDAĞ/GAZETE HABERTÜRK