Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik İHD: Yılda 94 kadın ölüyor!

    Doğu ve Güneydoğu'da kadına yönelik şiddet raporunu açıklayan İHD Diyarbakır Şubesi, iki bölgede son bir yılda 94 kadının güvenlik güçlerinin, yada failin erkek olduğu aile içi ve toplumsal yaşamda maruz kaldıkları saldırılar sonucunda yaşamını yitirdiğini belirtti.

    İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle kadına yönelik hak ihlallerinin raporunu açıkladı. İHD Kadın Komisyonu üyesi Gülistan Yalçındağ, bölgede yaşanan çatışmaları süreç ve sonrasındaki sokağa çıkma yasaklarının bölge halkına yaşamayı yasakladığını ileri sürdü. Yalçındağ şöyle dedi:

    "25 Kasım 2015- 25 Kasım 2016 tarihleri arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bir yıllık raporlarımıza göre 94 kadın güvenlik güçlerinin, ya da failin erkek olduğu aile içi ve toplumsal yaşamda maruz kaldıkları saldırılar sonucunda yaşamını yitirmiştir. En az 39 kadın maruz kaldığı şiddet nedeniyle yaralanmış ve ilgili mercilere başvuru yapmıştır. 26 kadın gözaltında ve gözaltı yerleri dışında, cezaevlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kalmışlardır. Çatışmalı süreçten yaratılan mağduriyetin başında kadın ve çocuklara yönelik hak ihlalleri yer almaktadır. Biz insan hakları savunucuları kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı suçu olduğunu vurguluyoruz."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ