Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel öğrenci yurdunda çıkan yangın sırasında binanın üçüncü katında bulanan 7. sınıf öğrencisi Emine Pertlekin, vatandaşların açtığı yorgana atlayarak hayata tutunduğu ortaya çıktı.

Yangında yaralanan 24 kişiden 12 yaşındaki Pertlek, yangını fark etmesinin ardından bulunduğu üçüncü kattan alt kata inmek istedi ancak alevler nedeniyle odadan çıkamadı.

Bu sırada telaşlanarak pencereye çıkan öğrenciyi fark eden vatandaşlar, çevreden buldukları yorganı açarak Pertlekin aşağıya atlamasını istedi. Pertlek, bir süre kararsızlık yaşamasına rağmen pencerede atlayarak yangından kurtuldu.

Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi ortopedi servisinde tedavisi süren Pertlek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aladağdaki yurda bu yıl yerleştiğini söyledi.

Yaşadıklarını anlatmakta güçlük çeken Pertlek, yangın sırasında üçüncü katta olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Yangın var, diye aşağıdan bağrışmalar geldi. O anda elektrikler kesildi, her yer dumandı, o anda camı açarak vatandaşlar tarafından aşağıda tutulan yorgana atladım. İlk başta yorgana atlamaya korktum ama aşağıdaki vatandaşlar Atla, atla diye bağırdı. Bunun üzerine atladım. Daha sonra bizi alıp götürdüler."

Pertlek, yangında çok sayıda arkadaşının hayatını kaybettiğini, çok üzgün olduğunu dile getirdi.

"HERKES PERİŞAN OLDU AĞLADI"

Anne Durdu Pertlek de kızı kurtulduğu için sürekli dua etiğini, 5 çocuğunun en küçüğü olan Emineyi Allahın kendilerine bağışladığını belirtti.

Yangını bir arkadaşlarının kendilerini aramasıyla öğrendiklerini ve o anda ne yapacaklarını bilemediklerini ifade eden anne Pertlek, şunları kaydetti:

"Yurdun yandığını öğrenince Allahım çocuklarımızı koru diye dua ettim. Köyde bulunan tek minibüsle diğer ailelerle yurdun bulunduğu Aladağa geldik. Sağlık ocağının oraya gittik, herkes perişan oldu, ağladı. Kızımın Adanaya sevk edildiğini söylediler. Kızımı göremeyince canım ciğerim nasıl telaşlanmam, bindik minibüse Adanaya geldik. Akrabalarımızı aradık ve onlar Emineyi hastanede buldu çok şükür. Kızım da diğer çocuklar da ciğerimiz. Çok üzgünüz."

Adananın Aladağ ilçesinde iki gün önce özel öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetmiş, 24 kişi yaralanmıştı.