Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

NİHAT ULUDAĞ-AHT

MİT ile İstanbul Polisi tarafından TKPML/TİKKO terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 3 bombacı yakalandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile bazı stratejik öneme sahip noktalara eylem hazırlığında oldukları öne sürülen bombacılardan biri ise bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni çıktı. Öğretmenin bombacıların lideri olduğu öne sürüldü.7 AYLIK TAKİBİN SONUNDA EŞ ZAMANLI BASKIN GELDİ

MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ve İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü TKPML-TİKKO'ya karşı 7 ay önce teknik ve fiziki takip başlattı. Örgütün 'bomba hücresi'ne yönelik yapılan takiplerin ardından ise operasyon geldi. Avcılar ve Gaziosmanpaşa'da belirlenen iki ayrı hücre evine eş zamanlı baskın yapıldı. Avcılar Firüzköy'deki bir ilköğretim okulunda 6 yıldır sınıf öğretmenliği yapan Y.D.'nin de aralarında bulunduğu 3 bombacı yakalanarak gözaltına alındı. Öğretmenin bombacıların liderliğini yaptığı iddia edildi.

CEPHANELİK ÇIKTI

Hücre evlerinde yapılan aramalarda 5 adet özel el yapımı boru tipi bomba, 2 adet el yapımı bomba, 235 gram patlayıcı madde, 5 adet el yapımı kapsül, çok sayıda maytap fitilleri ve fişek kapsülleri, çok sayıda bomba yapımında kullanılan malzeme, keşiflerde kullanılan 1 adet dürbün ve örgütsel yayın ile dijital malzeme ele geçirildi.

KANLI SOYGUNU YAPANLAR DA AYNI HÜCREDEN

Yapılan soruşturmada ise geçtiğimiz aylarda Pendik'de yaşanan ve kuyumcu baba oğulun öldürüldüğü soygunu gerçekleştiren örgüt üyelerinin de bombacılarla örgütün aynı hücresinde yer aldığı tespit edildi. Ele geçirilen silahların kanlı soygunda kullanılan ele geçirilen malzemelerin devamı olduğu bildirildi.

İLAÇ KUTUSUNU BOMBAYA DÖNÜŞTÜRMÜŞLER

Bombacıların güvenlik bariyerlerini kolayca geçerek stratejik noktalarda bombalı eylem düzenlemek için ilaç şişesini dahi patlayıcıya dönüştürdükleri tespit edildi. Örgütün son halkasının çökertildiği operasyonda gözaltına alınan bombacıların başta İstanbul Emniyet Müdürlüğü olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile bazı stratejik öneme sahip noktalara kanlı bombalı eylem hazırlığında oldukları ileri sürüldü.