Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İstanbul İstanbul'da Adalar, Marmaray ve Havaist'te zam

    İBB Sözcüsü Murat Ongun resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,Şehir Hatları Adalar seferleri ile ilgili kamuoyuna yansıyan artışların Adalar’a yerli ve yabancı turistik amaçlı seyahat edenler için olduğunu,Adalar’da yaşayan halk için sadece 5.20 TL’den 6 TL’ye yükseltildiğini belirtti.

    İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan zam sonrası ücretler şu şekilde oldu:

    Marmaray tam parkur 5.70'den 7.75 TL'ye. En düşük ücret 2.60'dan 3.50'a, indirimli öğrenci 1.25'den 1.70, indirimli 2 1.85'ten 2.50'yetam parkur öğrenci 2.75'ten 3.50, öğretmen 4'ten 5.40'a çıktı.

    Metrobüste ise en kısa mesafe (1 durak) tam bilet 1.95'ten 2.50'ye, öğrenci 1.45'ten 1.55'e çıktı.34 durak ve sonrası tam bilet 3.85'ten 5.20'ye, öğretmen 2.10'dan 2.85'e, öğrenci 1.25'ten 1.70'e yükseldi.

    ADALAR SEFERLERİ

    İDO

    Bostancı Kabataş 11'den 15 TL'ye

    İndirimli öğretmen 6 TL 8 TL

    Öğrenci 4.30'dan 6 TL'ye

    Kabataş-Beşiktaş-Adalar

    REKLAM

    Tam bilet 12.50'den 14 TL'ye

    İndirimli öğretmen 9 TL'den 14'TL'ye

    Öğrenci 6.30'dan 10.50'ye

    Bostancı-Adalar

    Tam 7 liradan 12 TL'ye

    İndirimli öğretmen 5TL'den 9 liraya

    Öğrenci 4 TL'den 7 liraya,

    ŞEHİR HATLARI ADALAR

    Tam 5.20 TL'den 10 TL'ye

    Öğretmen indirimli 2.10'dan 7 TL'ye

    Öğrenci 1.20'den 5 TL'ye çıktı

    Aktarma

    Ada Kartlı Tam 6, aktarma 3.75 oldu.

    Havalimanına giden Havaist otobüsleri ise 5.20'den 7 TL'ye çıktı.

    İSTANBUL'DA ULAŞIM ZAMMI 11'E KARŞI 10 OYLA ALINDI

    AA'nın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) toplu ulaşım ücretleriyle ilgili uygulamaya sokulan zam kararının 11’e karşı 10 oyla alındığı ortaya çıktı.

    UKOME’nin 6 Şubat Perşembe günü Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) gerçekleştirdiği toplantıda Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün yeni ücret tarifesi değişikliği teklifi değerlendirildi.

    Toplantıda zam kararının oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.

    UKOME üyeleri İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, Ulaştırma Daire Başkanı Utku Cihan, Fen İşleri Daire Başkanı Kasım Arısoy, İETT Genel Müdür Temsilcisi Hamdi Alper Kolukısas, İstanbul Şehir Hatları A.Ş. Temsilcisi Sinem Dedetaş, Metro İstanbul A.Ş. Genel Müdür Temsilcisi Ali Fırat, Ulaşım Koordinasyon Müdürü Erdal Yalçınkaya, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Yıldırım, Ulaşım Planlama Müdürü Utku Cihan ve 1. Hukuk Müşaviri avukat Eren Sönmez verilen teklife "evet" oyu kullanıp imza attı.

    Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi Eyüp Aksu karara katılmadığını belirtip şerh koydu.

    İstanbul Emniyet Müdürlüğü Temsilcisi Ahmet Başeğmez, Milli Savunma Bakanlığı 1. Ordu Komutanlığı Temsilcisi Adnan Şen, İl Jandarma Komutanlığı Temsilcisi i. Hayati Selvi, Sahil Güvenlik Komutanlığı Temsilcisi Tamer Alpul, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Fikret Ergüven, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı Temsilcisi Suat Kaptanoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Fidan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Levent M. Meriçli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Halil Şahin ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Temsilcisi Mevlüt Mert ise karara imza atmadı.

    Karar İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut'un son imzasıyla 11’e karşı 10 oyla kabul edildi.

    MARMARAY İSTANBULKART AKTARMA SİSTEMİNE DAHİL EDİLDİ

    Öte yandan İBB'den yapılan açıklamada UKOME'nin bugün uygulamaya konulan kararıyla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının işlettiği Marmaray İstanbulkart aktarma sistemine dahil edildi. Böylece bir toplu ulaşım aracının ardından Marmaray'a binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler 3,50 lira yerine 1,70 lira ödeyecek.

    Böylece aktarma yapan İstanbullular, daha az ücret ödeyerek Marmaray hattından faydalanabilecek.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ