Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 Koronavirüs sadece hastalık olarak yayılmıyor, virüs ile ilgili haberler geldikçe ülkeden ülkeye korku olarak yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nde de uyarılar geldi. DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise "Görev çok zor, sorumluluk devasa. Endişeliyiz. Çok büyük bir hastalığımız var ama panzehirimiz yok" dedi. Bu gelişmelerin ardından Google Trends rapolarına bakılırsa koronavirüse olan ilgi hızla yayılıyor. 

 

KORONAVİRÜS NEDİR?

Koronavirüs ya da corona virüsü (Latince: Orthocoronavirinae), kuşlar ve memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına, inek ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

İçerisinde barındırdığı genetik materyal (genom) Pozitif polariteli, tek iplikçikli RNA'dan oluşur. Bugüne kadar tespit edilmiş en büyük RNA genomuna sahip virüslerdir, 30 kilobazdan büyük bir uzunluğa sahiptir. 125 nanometre büyüklüğe sahip olan virüsün en belirgin özelliği etrafındaki değneğe benzeyen çıkıntılarıdır. Bu özelliğiyle mikroskop altında güneşin taç küresine (korona) benzediği için koronavirüs adını almıştır.

Günümüz itibarıyla neden olduğu hastalıklara karşı koruma sağlayan veya hastalıkları tedavi edebilen onaylanmış aşısı ya da antiviral ilacı bulunmamaktadır. (Kaynak: Wikipedia)

DÜNYA GENELİNDE ÜLKELERE GÖRE "KORONAVİRÜS"

Google Trends raporuna göre dünya genelinde "Koronavirüs" konu başlığının ülkelere göre arama yoğunluğu şu şekilde:

(Teriminizin belirtilen zaman aralığında en popüler olduğu yeri görün. Değerler 0 ile 100 arasında bir ölçekte hesaplanır. Burada 50-100 arasındaki değer, söz konusu konumdan yapılan tüm aramalarda oransal olarak en fazla popülerliğe sahip konumu; 0- 50 değeri, yarısı kadar popülerliğe sahip bir konumu belirtir.)

Not: Değerin yüksek olması, tüm sorgularda daha yüksek oran anlamına gelir, daha yüksek mutlak sorgu sayısı anlamına gelmez. 

Ülke Koronavirüs: (30.01.2019 - 30.01.2020) 
Çin 100
Maldivler  60
Makao  59
Moğolistan  55
Meksika 52
Nikaragua 51
Cibuti 50 
Filipinler 49
Kanada 48
Seyşeller 47
El Salvador 45
Küba 44
Paraguay 44
Endonezya 43
Porto Riko 42
Singapur 41
Panama 40
Mauritius 39
Avustralya 38
Honduras 37
Fransa 35
Şili 35
Malezya 35
Hong Kong 33
Macaristan 33

 

 

DÜNYA GELENİNDE "KORONAVİRÜS" İLE İLGİLİ EN ÇOK ARANANLAR

Koronavirüs: (30.01.2019 - 30.01.2020, Dünya Genelinde)  DERECE
coronavirus 100 EN POPÜLER
virus 24 YÜKSELEN
corona 19 YÜKSELEN
virus corona 17 YÜKSELEN
china 8 YÜKSELEN
virus coronavirus 6 YÜKSELEN
コロナ ウイルス 6 YÜKSELEN
коронавирус 5 YÜKSELEN
coronavirus symptoms 5 YÜKSELEN
wuhan 4 YÜKSELEN
what is coronavirus 3 YÜKSELEN
que es coronavirus 3 YÜKSELEN
china virus 2 YÜKSELEN
sintomas coronavirus 2 YÜKSELEN
el coronavirus 2 YÜKSELEN
coronavirus usa 2 YÜKSELEN
新型 コロナ ウイルス 2 YÜKSELEN
coronavirus in usa 2 YÜKSELEN
coronavirus news 2 YÜKSELEN
virus korona 2 YÜKSELEN
coronavirus symptome 1 YÜKSELEN
sars 1 YÜKSELEN
koronavirus 1 YÜKSELEN
que es el coronavirus 1 YÜKSELEN
koronawirus 1 YÜKSELEN

* En Popüler - En popüler arama sorguları. Puanlama, 100 değerinin en yaygın şekilde aranan sorguyu, 50 değerinin bunun yarısı kadar sıklıkta aranan bir sorguyu vb. gösterdiği göreli bir ölçekte belirtilir.

* Yükselen - Son dönemden bu yana arama sıklığında en büyük artışın görüldüğü sorgular. "Patlama" ifadesiyle işaretlenmiş sonuçlar, muhtemelen bu konuların yeni olmasından ve daha önce (varsa bile) çok az aranmış olmalarından dolayı çok büyük miktarda artışa sahiptir.

TÜRKİYE'DE "KORONAVİRÜS"

Türkiye'de Koronavirüs en çok "Coronavirüs" olarak arandı. İşte Türkiye'de en çok merak edilen konu başlıkları...