Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Asteğmen Kubilay, şehit edilişinin 90. yılında anıldı!
0:00 / 0:00
AA

İzmir'in Menemen ilçesinde, 23 Aralık 1930 tarihinde şehit edilen öğretmen ve asteğmen olan Mustafa Fehmi Kubilay (24), unutulmadı. Kubilay Şehitliği'nde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Eray Ercan, Menemen Belediye Başkan Vekili Deniz Karakurt, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Güzelbahçe Belediye Başkanı Özdem Mustafa İnce, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

"ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ"

AA'da yer alan habere göre anıta çelenk bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Yüzbaşı Melih Pekperdahcı, 90 yıl önce şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki'yi rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

"BOYNUNU VERMİŞ AMA BOYUN EĞMEMİŞTİR"

Türk ulusunun zaferle sonuçlanan Milli Mücadele'den yorgun, yoksul ancak gururla çıktığını anımsatan Pekperdahcı, "Devrim şehidi Kubilay, Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal'i korumak için boynunu vermiş fakat boyun eğmemiştir. Kahraman şehidimiz Kubilay artık bizim için birçok değerin simgesi, değerler bütünüdür. Kubilay olmak vatanseverliktir, Atatürk ilke ve inkılaplarından ödün vermemektir. Kubilay olmak gerekirse Cumhuriyet için başını vermek ama asla boyun eğmemek, asla eğilmemektir" ifadelerini kullandı.

KARANFİLLER BIRAKILIP DUALAR EDİLDİ

Kubilay ailesinin de katıldığı tören, şehit mezarlarına karanfil bırakılması ve dua edilmesiyle sona erdi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.