KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TOFAŞ

TOFAŞ;

Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu'nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından atılan, Koç Holding ve FCA-Fiat Chrysler Automobiles’ın eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketi olan Tofaş, günümüzde Fiat'ın Avrupa’daki iki Ar-Ge merkezinden biri konumunda bulunuyor. Bursa’nın ikinci, Türkiye’nin ise 6. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve 6.500 çalışana sahip bulunuyor. bugün 350 bin m2’si kapalı toplam 1 milyon m2 alan üzerinde faaliyet gösteren Tofaş, rekabet gücünü sürekli artırıyor.

Türkiye'nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel ve Vauxhall markalarına üretim yapıyor.

TOFAŞ Ar-Ge;

TOFAŞ’ta Ar-Ge organizasyonu 1994 yılı Aralık ayında kurulmuştur. TOFAŞ Ar-Ge; binek ve ticari araçlar geliştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Bu gelişimi kalıcı kılmak üzere araç geliştirme sahasında Avrupa'yla rekabet edebilir altyapıyı oluşturmuştur. Bu gelişmeler neticesinde Tofaş Ar-Ge; 2008 yılı itibariyle "5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi" hakkındaki kanun kapsamında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiştir.

TOFAŞ Ar-Ge, 2005-2007 yılları arasında Fiat ve PSA markaları için geliştirilen MCV projesinin sorumluluğunu alarak Ar-Ge yetkinliğini geliştirmede önemli bir ivme yakalamıştır. Sonraki yıllarda Yeni Doblo’nun Opel ve Vauxhall markaları için de geliştirilmesi, Tofaş’ın 5 farklı markaya üretim yaparak ihracatının artmasında önemli rol oynamıştır. Bu başarı, Türk otomotiv sanayinde bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Doblo modelinin yeni versiyonu Kuzey Amerika pazarları için de geliştirilmiştir. Türkiye ve farklı dünya pazarlarını hedef alan yeni bir binek araç ve bu araca ait yeni bir platform geliştirme çalışması Tofaş Ar-Ge tarafından yürütülmektedir.

Toplam laboratuvar ve ofis alanı 17.700 metrekare olan Tofaş Ar-Ge Merkezi; 600'e yakın çalışanı, bünyesindeki laboratuvarların yüksek teknolojisi ve çeşitliliğiyle Fiat’ın Avrupa pazarlarına hizmet veren İtalya dışındaki tek Ar-Ge merkezi konumundadır. 2013 yılına kadar araç konsepti, stil, gövde, iç tasarım, süspansiyon, motor, emisyon, titreşim ve akustik alanlarında tasarım ve testler yapmak üzere 40 milyon Euro’nun üzerinde yatırım tamamlanmıştır.

Tofaş ve Yeni Yatırımlar

2013 aynı zamanda, Tofaş’ı geleceğe taşıyacak önemli stratejik kararlara imza atılan bir yıl oldu. Gelecek 20 yılı planlayan Tofaş, küresel ölçekte rekabetçiliğini sürdürebilmek adına, Ar-Ge ve yeni modellere odaklandı. Bu kapsamda Doblo Amerika ve Doblo FL ile yeni binek otomobil projeleri için 880 milyon dolar değerinde yatırım kararı alındı.

360 milyon dolarlık yatırımla, Kuzey Amerika ve Kanada’daki müşteri taleplerine ve regülasyonlara uygun şekilde hayata geçen Doblo Amerika projesi, Tofaş ve Türk yan sanayisine kıymetli bir deneyim edinme şansı verecek. Proje kapsamında 2014 sonundan 2021’e kadar yaklaşık 175 bin araç Kuzey Amerika pazarına ihraç edilecek. Bu projeyle birlikte yürütülecek yenileme çalışmasıyla da Doblo modelinin ömrü 2018’den 2021’e uzatılacak. Fiat Doblo modelinin diğer pazarlar için yenilenmesinin 2015’e kadar tamamlanması hedefleniyor. Tofaş, 520 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiği yeni binek otomobil projesi kapsamında da, 2015-2023 yılları arasında, 580.000 adet araç üretmeyi  ve bu rakamın üçte birini ihraç etmeyi planlıyor.

Tofaş Haberleri

 • TOFAŞ, Unicaja Malaga'yı dize getirdi

  Basketbol, 07 Ocak 2020

  TOFAŞ, Unicaja Malaga'yı dize getirdi

  ULEB Avrupa Kupası'nda son 16 turu H Grubu ilk maçında TOFAŞ, İspanya temsilcisi Unicaja Malaga'yı 84-82 yendi. TOFAŞ, ilk kez yükseldiği son 16 turunda ilk galibiyetine imza attı.

 • Anadolu Efes deplasmanda kazandı

  Basketbol, 23 Aralık 2019

  Anadolu Efes deplasmanda kazandı

  ING Basketbol Süper Ligi'nin 13. haftasında Anadolu Efes, deplasmanda TOFAŞ'ı 83-72 yendi.

 • Tofaş'a zorlu rakipler!

  Basketbol, 19 Aralık 2019

  Tofaş'a zorlu rakipler!

  7Days EuroCup´ta B Grubu üçüncüsü olarak tarihinde ilk kez TOP16´ya yükselme başarısı gösteren TOFAŞ´ın rakipleri belli oldu. Mavi Yeşilliler, H Grubu´nda Unicaja Malaga (İspanya), MoraBanc Andorra (Andorra) ve Joventut Badalona (İspanya) ile mücadele verecek.

  "Taraftarımızı Kuban maçına bekliyoruz"

  Basketbol, 15 Aralık 2019

  "Taraftarımızı Kuban maçına bekliyoruz"

  OGM Ormanspor deplasmanında kazanmaya yetecek kadar efor sergilediklerini, kendileri için önemli olanın 17 Aralık´taki Lokomotiv Kuban maçı olduğunu belirten TOFAŞ Basketbol Takımı Başantrenörü Orhun Ene, "Taraftarımızın katılımının ve desteğinin her zamankinden daha fazla görmek istiyoruz" dedi

  Tofaş deplasmanda kazandı

  Basketbol, 14 Aralık 2019

  Tofaş deplasmanda kazandı

  NG Basketbol Süper Ligi'nin 12. haftasında TOFAŞ, deplasmanda OGM Ormanspor'u 94-76 yendi

 • Daçka evinde kazandı

  Basketbol, 30 Kasım 2019

  Daçka evinde kazandı

  ING Basketbol Süper Ligi'nin 10. haftasında Darüşşafaka Tekfen, sahasında TOFAŞ'ı 69-61 yendi

 • TOFAŞ evinde kaybetti

  Basketbol, 20 Kasım 2019

  TOFAŞ evinde kaybetti

  Basketbol ULEB Avrupa Kupası B Grubu 8. hafta maçında TOFAŞ, İtalya temsilcisi Umana Reyer'e 80-73 mağlup oldu. Bu skorla TOFAŞ 4. mağlubiyetini alırken, gruptaki 6. galibiyetine imza atan Umana Reyer liderliğini sürdürdü ve top 16'ya yükselmeyi garantiledi

 • TOFAŞ 4. galibiyetini aldı

  Basketbol, 14 Kasım 2019

  TOFAŞ 4. galibiyetini aldı

  7Days EuroCup´ta TOFAŞ, Partizan NIS karşısında baştan sonra üstün götürdüğü mücadeleyi 82-72 kazandı

  TOFAŞ deplasmanda kazandı

  Basketbol, 10 Kasım 2019

  TOFAŞ deplasmanda kazandı

  ING Basketbol Süper Ligi'nin 7. haftasında TOFAŞ, deplasmanda Meksa Yatırım Afyon Belediyespor'u 84-73 yendi

  TOFAŞ deplasmanda kaybetti

  Basketbol, 07 Kasım 2019

  TOFAŞ deplasmanda kaybetti

  Basketbol ULEB Avrupa Kupası B Grubu 6. hafta maçında TOFAŞ, deplasmanda Fransa'nın Limoges CSP takımına 91-82 mağlup oldu.

 • TOFAŞ, Aslan'ı dize getirdi!

  Basketbol, 02 Kasım 2019

  TOFAŞ, Aslan'ı dize getirdi!

  ING Basketbol Süper Ligi'nin 6. haftasında TOFAŞ, sahasında Galatasaray Doğa Sigorta'yı 112-93 yendi

 • TOFAŞ, Rusya'da kazandı

  Basketbol, 30 Ekim 2019

  TOFAŞ, Rusya'da kazandı

  Basketbolda ULEB Avrupa Kupası B Grubu 5. hafta maçında TOFAŞ, Rusya temsilcisi Lokomotiv Kuban'ı deplasmanda 72-69 yendi

 • Ar-Ge'ye 15 yılda 1.6 milyar euro harcadı

  Otomobil, 28 Ekim 2019

  Ar-Ge'ye 15 yılda 1.6 milyar euro harcadı

  Tofaş’ın Ar-Ge Merkezi, kuruluşunun ardından çeyrek asrı geride bıraktı. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, "Sürdürülebilir rekabetçiliğin itici güçlerinin başında Ar-Ge'nin yer aldığına inanıyoruz. 10 yıldır yıllık ciromuzun yaklaşık yüzde 3’ünü Ar-Ge harcamalarına ayırıyoruz. Son 15 yılda Ar-Ge harcamalarımız ise 1.6 milyar euro oldu" dedi

  TOFAŞ deplasmanda kazandı

  Basketbol, 26 Ekim 2019

  TOFAŞ deplasmanda kazandı

  ING Basketbol Süper Ligi'nin 5. haftasında TOFAŞ, deplasmanda Bahçeşehir Koleji'ni 92-85 yendi

  TOFAŞ son periyotta kopardı

  Basketbol, 24 Ekim 2019

  TOFAŞ son periyotta kopardı

  Basketbol ULEB Avrupa Kupası B Grubu dördüncü hafta maçında TOFAŞ, Litvanya temsilcisi Rytas'ı 91-81 yendi

 • TOFAŞ deplasmanda kaybetti

  Basketbol, 15 Ekim 2019

  TOFAŞ deplasmanda kaybetti

  Basketbolda ULEB Erkekler Avrupa Kupası'nın 3. haftasında B Grubu'nda TOFAŞ, konuk olduğu İtalya temsilcisi Umana Reyer'e 76-65 mağlup oldu

 • Tofaş'ta bayrak değişimi!

  Otomobil, 08 Ekim 2019

  Tofaş'ta bayrak değişimi!

  Tofaş çatısı altında temsil edilen Alfa Romeo ve Jeep markaları ile Fer Mas Oto Ticaret A.Ş. üst yönetiminde değişiklik gerçekleşti. Şirketten yapılan açıklamada, geçtiğimiz yılın Nisan ayından bu yana Fiat Pazarlama Direktörü olarak görev yapmakta olan Özgür Süslü'nün, görevine ek olarak Alfa Romeo ve Jeep Marka Direktörlüğü ile Fer Mas Oto Ticaret A.Ş. Şirket Müdürlüğü’nü yürüteceği bildirildi. Özgür Süslü'nün yeni görevine 1 Kasım itibariyle başlayacağı kaydedildi

 • TOFAŞ ilk yenilgisini aldı

  Basketbol, 08 Ekim 2019

  TOFAŞ ilk yenilgisini aldı

  Basketbol ULEB Avrupa Kupası B Grubu ikinci maçında TOFAŞ, deplasmanda Sırbistan temsilcisi Partizan NIS'e 93-80 yenildi.

  TOFAŞ galibiyetle başladı

  Basketbol, 03 Ekim 2019

  TOFAŞ galibiyetle başladı

  7Days EuroCup B Grubu ilk maçında TOFAŞ, evinde Fransız temsilcisi Limoges CSP´yi 84-71´lik skorla mağlup ederek Avrupa´ya galibiyetle başladı