Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Maske zorunluluğu geri gelecek mi? Vaka sayıları 40 kat arttı! Bakan'dan açıklama geldi

    Koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte özellikle toplu taşımada yeniden maske zorunluluğunun geri gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Hatırlanacağı gibi maske zorunluluğu uzun süre koronavirüsle mücadele kapsamında etkin bir biçimde uygulanmış vaka sayılarında gözlemlenen düşüşün ardından maske zorunluluğu kademeli olarak kaldırılmıştı. Ancak vaka sayılarında son günlerde görülen artış kamuoyunda tedirginliğe ve "Maske zorunluluğu geri gelecek mi?" sorusunun sorulmasına yol açtı. Peki, maske yasağı geri gelecek mi? İşte merak edilip araştırılan detaylar...

    MASKE YASAĞI GERİ GELECEK Mİ?

    Bilindiği üzere Koronavirüs Bilim Kurulu görevini tamamladı. Olası bir maske zorunluluğuyla karark ise Hükümet tarafından alınabilecek. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın bu konuyla ilgili talebi de esas olarak dikkate alınacak. Bu nedenle gözler bir süredir Sağlık Bakanlığı'nın maske zorunluluğuyla ilgili yapacağı açıklamaya çevrilmiş durumda.

    REKLAM

    Merakla izlenen süreç içerisinde Sağlık Bakanı Fahrfettin Koca'dan açıklama geldi.

    İşte Bakan Koca'dan kritik açıklama:

    Şu dönem, günlük vaka sayısında Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde 100 binleri geçen vakaların görüldüğünü ifade eden Koca, "Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz" diye konuştu.

    "VATANDAŞLARIMIZIN TURKOVAC AŞISINI OLMAYI ÖNEMSEMELERİNİ İSTERİM"

    Vatandaşların bu dönemde hatırlatıcı güncel dozlarını mutlaka yaptırmalarını, özellikle 50 yaş üstü, kritik, riskli olanların aşıyı hassasiyetle uygulamalarını önemsediklerini vurgulayan Koca, "Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın TURKOVAC aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. TURKOVAC tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim." açıklamasında bulundu.

    Covid-19'la mücadelede elde edilen sonuçlara işaret eden Koca, şunları kaydetti: "Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerektiğini, eğer kendimizde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi mevcut ise başkasına bulaştırmamak için maskeyi zaten takmak gerektiğini biliyoruz. Riskli olan kişilerin eğer bir belirti varsa erken dönemde testlerini yaptırıp, eğer pozitifse o durumda ek hastalığı varsa ilaca başlama durumu söz konusu olabilir. Dolayısıyla elimizde ilacımız var, aşımız var. Kişisel tedbirlere uyarak Covid'le yaşamayı artık öğrendik. Covid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza gibi düşünün. Zaten son dönemde de belirtileri grip benzeri seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor. Ama ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha belirgin, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım."

    Yeni yoğun bakımlar açılmasının söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine Koca, "Hayır, şu an yenilerin açılması gibi bir durum yok. Panik havası yok ama biz bundan sonra tedbirlere devam ederek Covid'le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam" ifadesini kullandı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Haberi Hazırlayan: Mehmet Kerem Hançer
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ