Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İnanç Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili yapılacak ibadetler ve okunacak dualar

    Yarın Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu? Soruları Müslüman vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Her yıl Kasım ayında idrak edilen Mevlid Kandili için cami ve mescitlerde hazırlıklar yapılmaya başlıyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum gecesi dualarla ile idrak edilecek ve Müslüman alemin ibadetlerle süsleyeceği gün olacak.

    MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ

    MEVLİD KANDİLİ DUASI

    Dua ve ibadetlerle geçirilmesi gereken bu özel günde dualar okunmalı, ibadetler eksik bırakılmamalıdır. İşte Mevlid Kandili duaları;

    Hatm-i Enbiya yapmak için, önce 1 Fatiha suresi 3 İhlas-ı şerif okunur.

    Sonra: "Eûzu billahis-semi’ıl-alimi mineş-şeytanir-racim. Rabbi eûzu bike min hemezatiş-şeyatıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûnr." duası okunur

    REKLAM

    Şu ayet-i celile okunur ve buna göre hareket edilir:

    Bismillahir-rahmanir-rahim. Ya eyyühellezine amenusbirû ve sabirû ve rabitû vettekullahe lealleküm tüflihûn. Sadekallahül-azıym.

    Daha sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:

    Bismillahir-rahmanir-rahim. İnnallahe ve melaiketehû yüsallûne alen-nebiy. Ya eyyühellezine amenû sallû aleyhi ve sellimû teslima. Sadekallahül-azıym.

    100 kere: Salevat-ı şerife,

    500 kere: Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne minel-hasirin.

    100 kere: Salevat-ı şerife,

    100 kere: Salevat-ı şerife,

    500 kere: Rabbi enni messeniyed-durru ve ente erhamür-rahimin.

    100 kere: Salevat-ı şerife,

    100 kere: Salevat-ı şerife,

    500 kere: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zalimin.

    100 kere: Salevat-ı şerife,

    100 kere: Salevat-ı şerife,

    500 kere: La havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym.

    100 kere: Salevat-ı şerife, okunur.

    REKLAM

    MEVLİD KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

    Mevlit Kandili'nde kılınması önerilen namazlar vardır. Tesbih Namazı kılınmalı ve Hatm-i Enbiya yapmanız gerekîr. Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir:"Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle." Allâhü Ekber, diyerek namaza başlanır.

    Namazda Fatiha-i şerifeden sonra zammı sure olarak isten veya bilinen herhangi bir dua okunmalı.

    Günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir. Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

    "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

    MEVLİD KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

    Hazret-i Ebu Bekir de, halifeyken, Eshab-ı kiramı toplar, Resulullah efendimizin doğumundaki olağanüstü hâlleri konuşurlardı. Bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak iyi olur, sevab olur. İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir. Hazret-i Mevlana, (Mevlid okunan yerden belalar gider) buyurmuştur. Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Hatta Mevlid gecesi Kadir gecesinden de kıymetlidir diyen âlimler de vardır.

    Haberi Hazırlayan: Büşra Kamış
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ