Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Katarlılar için sınavsız tıp fakültesi... SON DAKİKA: İletişim Başkanı Altun ve MSB'den açıklama geldi
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Türkiye ile Katar arasında imzalanan Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolü Resmi Gazete’de yayınlandı. Protokole göre Katar’daki asker veya sivil silahlı kuvvetler personeli ya da öğrenciler, Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik eğitimleri görebilecek.

    ÜNİVERSİTE SINAVINDAN İKİ GÜN ÖNCE

    Protokol, sosyal medyada Katarlıların Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi alacağı şeklinde yorumlanarak trend oldu. Pazar günü yapılacak üniversite sınavı öncesi protokole ilişkin yorumlar, öğrencilerin de tepkisini çekti.

    RESMİ GAZETE’DE YAYINLANAN PROTOKOL

    Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, söz konusu protokolün askeri sağlık alanında işbirliği protokolü olduğunu bildirerek, protokolün Katar Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan asker ve sivil personel ile Katar Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsadığı ve bu kişilerin misafir personel ve misafir öğrenci statüsünde olacağını kaydetti.

    2 Mart 2021’de Doha’da imzalanan protokol, karşılıklılık ilkesine dayanıyor. 5 yıl için düzenlenen protokol, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl bir yıllığına uzayacak.

    "AMAÇ TECRÜBELERDEN FAYDALANMAK"

    İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuyla ilgili açıklamasında protokolün sadece silahlı kuvvetler mensuplarını kapsadığını vurguladı.

    Altun, şunları kaydetti: "Protokole göre; Katar’daki silahlı kuvvetler mensupları ile Türkiye’deki silahlı kuvvetler mensupları belirlenen kontenjanlar çerçevesinde karşılıklı değişimden yararlanabileceklerdir. Amaç tamamıyla 'askeri tıp' alanındaki tecrübelerden istifade edebilmektir.

    Katar haricinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan, Arnavutluk, Moldova, Gambiya, Somali ve Güney Kore'nin de bulunduğu 20’den fazla dost ve müttefik ülkenin askeri öğrencileri de Türkiye’de öğrenim görmektedir.

    Türkiye, dost ve müttefik ülkelerle karşılıklı tecrübe ve imkanlardan yararlanarak ilişkilerini daha da derinleştirmeye devam edecektir.

    Yalan ve iftira ile kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışanların yalanlarını yüzlerine vurmaya devam edeceğiz."

    Pandemi dönemindeki açıklamaları ile ünlenen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da Twitter paylaşımıyla tartışmaya dahil oldu.

    KILIÇDAROĞLU'NDAN 6 SORU

    Konuyla ilgili bir haberi dün Twitter'dan "Aranızda biriniz çıkıp da bu adaletsizdir diyemedi mi? Bizim çocuklar o okullara girebilmek için bütün gençliklerini heba ediyorlar" notuyla paylaşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün kendisini özür dilemeye çağıran mesaja yanıt verdi. CHP lideri, "Şimdi halkımızı protokolü okumaya davet ediyorum. Gençler anladı oyunu, şimdi sıra halkımızda… Bu askerî gibi çerçevelenmiş ve bilerek ucu açık bırakılmış korkunç bir manipülasyondur" diyerek şu soruları sordu:

    "1. Tıp okullarımızı peşkeş çektiğiniz bu Katarlı kişilere (ister asker ister sivil olsun), bizim çocuklarımıza uyguladığınız gibi bir sınav neden uygulamıyorsunuz?

    2. Protokolde sıraladığınız bölümlerin (önlisans, eczacılık, dişçilik vb.) askerî tıp eğitimini çok aştığı aşikardır. Neden kapsamı bu kadar geniş tuttunuz? Neden hayli sivil olan tıp bölümlerini de içeriyor bu protokolünüz?

    3. Türkiye’nin tüm sağlık eğitim kurumları diyerek neden genelleme yaptınız? Mesela neden eski askerî tıp kurumları ile sınırlamadınız? Edirne’den Hakkari’ye her yeri neden protokole dahil ettiniz?

    4. Tıp eğitimi dünyanın en pahalı eğitimlerinden biridir. Neden kontenjanlar ile ilgili herhangi sınırlama koymadınız? Çocuklarımızın kontenjanından mı vereceksiniz?

    5. Eğitim danışmanlık şirketlerinin istedikleri gibi bu protokolü manipüle edip, rahatlıkla Katarlı asker veya sivilleri bizim tıp fakültelerine yerleştirmelerine neden izin veriyorsunuz?

    6. Ve en önemi soru… Neden Katar, hep Katar? Kataristan’a döndü bin yıllık devlet."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ