Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) öğrenci aday belirleme sınavı için öğrenciler hazırlık içinde. Sınava başvuru yapan binlerce aday, sınav tarihini merakla beklerken bir yandan da sınava nerede gireceklerini merak ediyor. Peki, MSÜ sınav yerleri ne zaman açıklanacak? 2018 Milli Savunma Üniversitesi sınavı ne zaman? İşte 2018 MSÜ sınavı ile ilgili merak edilen soruların yanıtı...

MSÜ SINAV YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANCAK? SINAV NE ZAMAN?

Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı için hazırlanan adaylar sınav için hazırlıklarını sürdürürken, sınava katılacakları yerleri merakla araştırıyor. MSÜ sınav giriş yerlerinin ne zaman açıklanacağı net bir tarih olarak henüz açıklanmadı. Sınav, 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. 2018 MSÜ sınav yerlerinin ise, sınavdan bir önceki hafta olan 12-16 Mart tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

2018-MSÜ PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR? MSÜ SINAV KONULARI

Cevaplar, her alt test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, alt testlerin her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Standart puanların hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yan lış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili alt testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Bu ortalama ve standart sapma k ullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki Tablo’daki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanlarının hesa planabilmesi için adayların Temel Matematik ve Türkçe test lerinin her birin den en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır.

* Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SA),MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),MSÜ-SÖZEL (SÖ) , MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

Puan türlerinin hesaplanmasında testlerin ağırlıkları

 TürkçeTemel MatematikFen BilimleriSosyal Bilimler
MSÜ-SAyüzde 25yüzde 35yüzde 30yüzde 10
MSÜ-EAyüzde 35yüzde 35yüzde 10yüzde 20
MSÜ-SÖyüzde 35yüzde 20yüzde 10yüzde 35
MSÜ-GNyüzde 35yüzde 35yüzde 15yüzde 15