Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Mobil MWC 2020 iptal olacak mı? İşte katılmama kararı alanlar... Haberler - Teknoloji Haberleri
    1

    İspanya’nın Barselona kentinde 24-27 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Mobil Dünya Kongresi (MWC 2020) için koronavinüs nedeniyle yaşanan iptallere her gün bir yenisi ekleniyor. Etkinliği düzenleyen Dünya GSM Birliği (GSMA) salgın kapsamında aldığı önlemleri artırırken, teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri bu yıl MWC’ye ya katılmama kararı aldığını duyuruyor ya da kısıtlı katılım (daha az kişi ile katılım ve/veya basın toplantılarını iptal etme) yolunu tercih ediyor.

    2

    Her yıl 100 binden fazla kişiyi ağırlayan ve Barselona ekonomisinde ciddi bir canlılık katan MWC’nin iptal edilmemesi için yerel yetkililer elinden geleni yapıyor. Ancak şu ana kadar 1000’den fazla kişinin ölümüne yol açan koronavirüs nedeniyle hem kongreye katılacak olan firmalar hem de katılımcılar diken üstünde…

    3

    Önceki yıllardaki rakamlara bakıldığında MWC için doğrudan Çin’den İspanya’ya gelenlerin sayısının 6 binli rakamları aşıyor. Bu da dünyanın en büyük mobil teknoloji etkinliği için ‘Koronavirüsünün yayılma hızını artırır mı?’ endişelerini de artırıyor. Yaklaşık 2 haftalık bir süre kala MWC 2020’ye katılmama kararı alan teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri şöyle:

    22

    Türkler ne yapacak?

    MWC 2020’de ürün ve hizmetlerini sergilemek için Türkiye’den 26 kurum ve kuruluş kayıt yaptırmış durumda. Bunlar arasında Turkcell, Vestel, Netaş, Defne, Airties, Etiya, Telenity gibi şirketlerin yanısıra İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve ULAK Haberleşme gibi kurumlar da yer alıyor.

    23

    Türkiye'nin yerli otomobili de fuar alanında olacak...

    Etkinliğin gerçekleştirileceği Fira de Barcelona’da 4. Hall’da yerini alacak olan Turkcell, ortakları arasında yer aldığı ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen yerli otomobili de Mobil Dünya Kongresi’nde sahneye çıkarmayı planlıyor.

    24

    Birinci gündemleri bu...

    Edindiğimiz bilgiye göre Türkiye’den MWC 2020’ye kayıt yaptıran şirketler, koronavirüs nedeniyle her gün mesailerine yeni değerlendirme yaparak başlıyor. Henüz kamuoyuna duyurulan bir iptal kararı yok. Bununla birlikte koronavirüs ve MWC, Türk katılımcıların birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor.

    25

    Gözler orada...

    Ancak İspanya için rezervasyonlarını çoktan yapan Türk şirketlerinin, gözü kulağı GSMA ve Dünya Sağlık Örgütü’nden gelecek olan yeni haberlerde...

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ