Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
HABERTURK.COM

İstanbul Tıp Fakültesi'nde binlerce öğrenci yetiştiren duayen hocalardan 78 yaşındaki Prof. Dr. Murat Dilmener koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Prof. Dr. Murat Dilmener koronavirüs nedeniyle 1 aydır yoğun bakımda tedavi görüyordu.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek twitter hesabından Prof. Dr. Murat Dilmener'in koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Tükek paylaşımında, "Bir değerli hocamızı daha koronavirüs infeksiyonu nedeni ile kaybettik. Prof. Dr. Murat Dilmener hocamıza Allah´tan rahmet, yakınlarına ve camiamıza baş sağlığı diliyorum." dedi.

Prof. Dr. Tükek yaptığı paylaşımda, corona virüsünden Prof. Dr. Murat Dilmener, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu ve Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu ile kalp krizinden Prof. Dr. Seyit Mehmet Kayacan’ı bu süreçte kaybettiklerini söyledi ve yaptıkları bilimsel katkıları andı: “Covid-19 sürecinde çok kıymetli 4 hocamızı kaybettik. İstanbul Tıp Fakültesi olarak ülkemizin bu süreçte göstermiş olduğu başarıya hem hizmet hem de bilimsel olarak yaptığımız büyük katkı bizim en büyük tesellimiz. Çok iyi anlaşıldı ki Çapa ve Cerrahpaşa olmadan olmaz.”

MAREV'DEN DİLMENER İÇİN AÇIKLAMA YAPILDI

Öte yandan aynı zamanda Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV) kurucu üyelirinden olan Prof.Dr. Dilmener için MAREV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr.Aydın Ayaydın da bir açıklama yaptı.

Marev camiasını da derinden üzen vefata yönelik Prof. Dr. Ayaydın, "Prof. Dr. Murat Dilmener, hayatı boyunca kendisini tıp bilimine ve yoksul insanların tedavisine adamış bir doktordu. Meslek hayatında hiç bir hastadan bir tek kuruş almadan hastalarını tedavi eden bir hekimdi. Sağlık çalışanlarına ve MAREV camiasının başı sağolsun" dedi.

135 PROFESÖRE SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Prof. Dr. Murat Dilmener'e, 2004'te İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoksul hastaları hukuka aykırı şekilde ücretsiz tedavi ettiği gerekçesiyle 135 profesör ile birlikte soruşturma açılmıştı. Soruşturmada profesörlerden, toplam 3.5 milyon liralık tedavi masrafını ödemeleri istenmiş, Murat Dilmener'e de 500 bin liralık borç çıkarılmıştı. Hastanenin döner sermaye gelirleriyle zor durumda olan hastaları tedavi ettiğini söyleyen doktorlar konuyu yargıya taşımış, bunun üzerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Yargıtay ise hocaların bu paraları fakir hastaların tedavisi için kullandıklarına kanaat getirerek davayı temyiz edip kapatmıştı.