Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rahmet, mağrifet ve bereket mevsimi olan Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, ilk oruç 27 Mayıs'ta tutuldu. Oruçların açılıp ibadetlerin tamamlanacağı iftar saatleri, Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Ramazan'ın yaz aylarına denk gelmesi ve günlerin uzun olması nedeniyle kentlerdeki iftar saatlerinin hangi dilimlere denk geleceği merak konusu oldu. İşte sizler için hazırladığımız Türkiye'nin tüm illeri ve Adana, Bursa, İzmir, Ankara, İstanbul iftar saatleri ve 2017 imsakiye...

SAHUR VE İFTAR SAATLERİ - İMSAKİYE 2017

28 Haziran'da yapılacak olan iftar saati İstanbul'da 20:34 olacakken, Ankara'da 20:16, İzmir'de 20:34, Bursa'da 20:31, Adana'da 19.57'de açılacak. Diğer illerin iftar saatlerini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İŞTE İL İL SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ - 2017 İMSAKİYE

İFTAR DUASI NASIL YAPILIR?

Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum,
Sana inandım, Sana güvendim,
Senin rızkınla orucumu açtım,
Hamdolsun verdiğin nimetlere,
Sağlık ve afiyete.
Ey bağışlaması bol Rabb’im,
Beni, Ailemi,
Milletimi,
Devletimi,
Ve
Tüm inananları koru,
Rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden,
Bizlere yaşama sevinci ver,
Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver,
Senin her şeye gücün yeter.

İBB'DEN 'RAMAZAN İSTANBUL' ETKİNLİKLERİ

On bir ayın sultanı ramazanın manevi iklimi ve duygu yüklü atmosferi, bu yıl da İstanbul Büyükşehir Belediyesinin etkinlikleriyle Yenikapı ve Maltepe şehir parkları ile her yıl olduğu gibi Sultanahmet ve Beyazıt meydanlarında yaşanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ramazanın manevi iklimi, sanat ve kültür etkinlikleriyle zirveye taşınıyor. Ramazan boyunca tasavvuf müziğinden şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere kadar onlarca etkinlik, İstanbullularla buluşacak. Ramazan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Maltepe ve Yenikapı sahillerindeki dev şehir parklarında huzur ve güven içinde idrak edilecek.

İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde hizmet veren sosyal tesislerde Başkan Kadir Topbaşın talimatıyla iftar menü fiyatlarına zam yapılmadı. İBB Sosyal Tesislerinde Geleneksel Osmanlı ve Türk mutfağına has lezzetlerin sunulduğu ramazan menüleri, geçen sene olduğu gibi bu sene de 35 lira karşılığında sunulacak. Beykoz Sahil, Dragos, Gözdağı, Fethipaşa, Çamlıca, Florya, Arnavutköy, Haliç ve diğer tüm sosyal tesislerde ramazan ayı boyunca ödüllü aşçıların ellerinden çıkan Osmanlı ve Türk mutfağına has seçkin lezzetler, iftar sofralarında yerini alacak.

İstanbulluların ramazanda yoğun ilgi gösterdiği Sultanahmet Meydanı, bu yıl da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısına ev sahipliği yapıyor. Sultanahmet Meydanında, ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürünlerinin sunumları ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımı yapılacak. Ziyaretçiler, ebru, çini, tezhip gibi klasik sanatların inceliklerini sanatkarlarının tatbikiyle görme imkanına sahip olacak.

Yenikapı Sahilinde 700 bin metrekare alan üzerine kurulan 1 milyon kişi kapasiteli Yenikapı Sahili ve Etkinlik Alanı, Avrupa Yakasındaki ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Ramazan ayı boyunca her gece 25 bin İstanbullunun geleneksel ramazan eğlenceleriyle buluşacağı Yenikapı Etkinlik Alanı, iftar öncesi ve iftar sonrasında söyleşilerden konserlere, yazlık sinemadan gölge oyunlarına, çocuklara yönelik sahne gösterilerinden orta oyunlarına kadar farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.

YENİKAPI'YA ÖZEL ÇADIR MESCİT

İstanbulluların huzur içinde ibadet edebilmeleri için Yenikapı Sahili’nde özel çadır mescit kuruldu. Kadın ve erkekler için ayrı olarak oluşturulan çadır mescitlerde yaklaşık 2 bin kişi teravih namazı kılabilecek. Ayrıca ücretsiz kablosuz internet erişimi, sağlık odası, iletişim noktası, bahçe market Yenikapı’da yer alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Maltepe Sahili’nde 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kurulan Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi, 2014 yılından bu yana Anadolu Yakasındaki ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. İftar öncesinde çocuklara yönelik sahne gösterileri, orta oyunu ve tasavvuf musikisi dinletilerine sahne olan Maltepe Ramazan Etkinlik Alanında iftar sonrasında ise mehteran konserleri, sahne gösterileri ve saray tiyatroları sahne alıyor. Etkinlik alanında kurulan 500 kişilik yazlık sinemada nostaljik Yeşilçam filmleri meraklılarıyla buluşuyor. Ayrıca, teravih sonrası sahura kadar devam eden etkinliklerle ziyaretçilerini bekliyor.

Maltepe’de 200 metrekare alana inşa edilen, 2016 yılında hizmete açılan Maltepe Camisinde misafirler gerek vakit namazlarını gerekse teravih namazlarını cemaatle birlikte rahatlıkla kılabilecek. Ayrıca ücretsiz kablosuz internet erişimi, sağlık odası, iletişim noktası, bahçe market Maltepe’de yer alacak.

Beyazıt Meydanı, "Ramazan İstanbul Etkinlikleri" kapsamında, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da manevi atmosferin yaşandığı yerlerin başında gelecek. Beyazıt Meydanı, Kadir Gecesine kadar iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih namazı sonrasında tasavvuf müziğinden şiir dinletilerine, sema gösterilerinden geleneksel gösteri sanatlarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Çocuklar, gösteri sanatlarının en güzel oyunlarında bir araya gelecek.

Ramazan İstanbul Etkinlikleri çerçevesinde Yenikapı ve Maltepe Sahili’nde ramazan ayı çocuklar için de çok renkli geçiyor. Aileleriyle birlikte etkinlik alanlarını dolduran küçükler, animatörler eşliğinde eğlenirken özel yarışmalar ve geleneksel gösteri sanatları ile keyifli bir ramazan ayı yaşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçileriyle bu yıl da Beyazıt Meydanı’nda buluşacak. 36. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçilerine dünyaca ünlü yazarların kitaplarına uygun fiyatlara sahip olma imkanı sunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılından bu yana İstanbul’un farklı semtlerinde kurduğu iftar sofralarında İstanbulluları bir araya getirmeye devam ediyor. Ramazan ayı boyunca her gün 50 bin İstanbullu, açık hava iftarları ile birlik ve beraberlik içinde oruç açmanın manevi hazzını yaşıyor.

İFTARDA MOBİL BÜFE

İhtiyaç duyulan her yere 7 gün 24 saat hizmet götüren mobil büfeler, ramazan ayı boyunca iftar vaktinde evlerine yetişemeyenlere iftariyelik dağıtıyor. İstanbul’un merkezi yerlerinden Kadıköy, Eminönü ve Bakırköy meydanları ile Şişli Camisi önünde konumlandırılan büfeler, ramazan ayı boyunca İstanbullulara iftariyelik dağıtıyor. Her bir mobil büfe ile ortalama bin kişiye hizmet sağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurduğu iftar çadırlarında ramazan ayı boyunca her gün binlerce kişiye sıcak iftar yemeği veriyor. Bu yıl Mecidiyeköy ve Beşiktaş meydanlarında kurulan İBB İftar Çadırları ile her gün 2 bin 500 kişinin sıcak iftar yemeği yemesi sağlanıyor.