Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Neden erkekler az yaşar?
    1

    Demet DEMİRKIR / HABERTURK.COM

    Dünya üzerindeki tüm ülkelerde gelişmişlik düzeyinden bağımsız olarak erkeklerin beklenen yaşam süresi kadınlara göre daha kısa. İsveç’ten Afrika’ya kadar durum böyle...

    2

    Ülkemizde erkekler için ortalama yaşam süresi 73.7 yıl iken, kadınlar için ise bu süre 79.4 yıl. Başka bir deyişle ülkemizdeki erkekler kadınlardan 5.7 yıl daha az yaşıyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Haluk Akpınar, Uluslararası Erkek Sağlığı Derneği’ne göre bunun çeşitli nedenleri olduğunu vurgulayarak, şunları söylüyor:

    3

    PEKİ ERKEKLER NEDEN DAHA ERKEN ÖLÜYOR?

    4

    Cinsiyete özgü olmasa bile kalp-damar hastalıkları, akciğer hastalıkları, metabolik sendrom, akciğer-kolon-mesane kanserleri erkekler arasında daha sık görülüyor.

    5

    Başta sigara kullanımı olmak üzere zararlı alışkanlıklar ve madde bağımlılığı erkekler arasında daha sık. Yine şiddete eğilim erkekler arasında çok daha sık gözlenen bir durum.

    6

    Erkekler sağlık hizmetlerinden daha ileri yaşta yararlanmaya başlıyor.

    7

    Erkekler sosyal statüleri gereği askerlik, madencilik, inşaat, gemi inşa gibi sağlık açısından daha riskli işlerde çalışıyorlar.

    8

    PEKİ ERKEN ÖLMEK BİR KADER Mİ?

    Cinsiyet değiştirilemez ama yapılabilecek şeyler de yok değil. İşte yaşamınızı uzatacak o öneriler...

    9

    Başta sigara olmak üzere zararlı alışkanlıklardan uzak durun.

    10

    Sigara sadece akciğer kanserinin değil mesane kanserinin de bilinen en önemli sebebi. Ülkemizde mesane kanseri erkekler arasında 3. en sık kanser. Kadınlar arasında ise 12. sıklıkta görülüyor.

    11

    Sigaradan uzak durarak sadece kanserlerden değil KOAH, kalp damar hastalığı gibi ölümcül olabilecek hastalıklardan da kaçınmış olursunuz.

    12

    Düzenli egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenmeye özen göstererek kalp damar hastalığı, metabolik sendrom gibi hastalık olasılığını azaltabilirsiniz. Bu tür yaşam tarzı değişiklikleri erkek cinsel sağlığını da son derece olumlu şekilde etkiler.