Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Sahurda şekerli besinler yenilebilir mi?

    Şekerli yiyecek ve içeceklerin daha çabuk acıkmaya neden olduğunu anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, "Günler geçiyor. Ramazan ayı gün be gün ilerliyor. Bu aralar her yerde "ne yemeli? nasıl yemeli? ne kadar yemeli?" ile ilgili oluk oluk bilgi akıyor. Peki neden? Bu tedbirler niye? Gün ışığı varken yemek yemeyince ne oluyor?! Kan şekeri düşüyor. Yani açlık hali. Yani kan şekeri düşmesi. Yani Hipoglisemi. O nedenle doğru gıdalar yemeli. İftar ve sahur vakitlerinde dikkat etmeli" dedi.

    KAN ŞEKERİ NEDEN DÜŞER?

    Damardan ya da parmak ucundan alınıp ölçülen kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesine hipoglisemi yani düşük kan şekeri denildiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, "Yemekleri ve ara öğünleri düzensiz saatlerde yemek, uzun süre yemek yememek, öğünlerde gereksinimden az karbonhidrat almak, her zamankinden fazla egzersiz yapmak, alkol kullanmak, kadınlarda adet kanamasının başlaması, Soğuk/ılık ortamdan çok sıcak ortama geçmek, sindirim güçlüğü, mide boşalmasının gecikmesi, "Şeker Hastalığında" kullanılan ilaçların fazla miktarlarda ve düzensiz kullanılması, kan şekerlerinde kontrolsüz düşmelere neden olabilir" diye konuştu.

    Açlığın belirtilerinin şiddetinin hafif, orta ve ağır olabileceğini kaydeden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, "Açlığın şiddetine göre şikâyet şiddetleri farklıdır: Hafif şiddette açlıkta; titreme, terleme, dudakta ve dilde karıncalanma, solukluk, çarpıntı, huzursuzluk olabilir.

    Orta şiddetteki açlıkta; baş ağrısı, karın ağrısı, bulanık görme, uyuşukluk, konuşma zorluğu, çarpıntı, sinirlilik, solukluk, terleme olabilir.

    Ağır şiddetteki açlıkta; bilinç kaybı, kasılmalar olabilir. Oruç tutma halimiz devam ederken hafif-orta düzey açlık belirtileri fark edilirse hemen tedbir almalı. Çalışıyorsak istirahat etmeli, sıcak bir ortamsa daha serin yerlere geçmeli, mümkünse uyumalıdır. Eğer orta şiddette açlık şikâyetleri ilerlerse ya da ileri açlık şikâyetleri söz konusu olursa tıbbi destek gerekebilir. Bu gibi durumlarda sebep ne olursa olsun orucu bozmalı ve gerekli tıbbi uygulamaları sağlamalıyız. Çoğu kez özellikle yaşlı hastalarımız bazen oruç bozma konusunda olumsuz tutum gösterebiliyorlar. Çoğu kez bunun nedeni "Bozulan oruç nasıl telafi edilir?" sorusu ile ilgili farklı bilgilerdir. Bu nedenle bu sorunun gerçek ve doğru cevaplarını bilmek hem bizim hem yakınlarımız için hayati önem taşıyor. Konu ile ilgili bilgileri din uzmanlarından almak doğru olacaktır" şeklinde konuştu.

    AÇLIKTA RİSKLİ HASTALIKLAR?

    Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, mide barsak hastalıkları, müzmin bronşit hastalıkları, sık ilaç kullanımı gereken hastalıkların açlık haline tahammülün azaldığı hastalıklar olduğunu ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, geç acıkmanın sırlarını şöyle aktardı;

    "Öncelikle mutlaka Sahur öğünü yapın. Mutlaka yeterince sıvı, özellikle su için. Kolay acıkmayacak uygulamalar yapın. Özellikle sahurda şeker içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Çünkü şekerli yiyecek ve içecekler daha çabuk acıkmaya neden olur. Zaten uzun sürecek bir gün daha zor geçebilir. Zorlayıcı, yorucu beden aktivitelerinden sakınmalıyız. Özellikle sıcak ortamlardan sakınmalıyız.

    TOK TUTACAK GIDALAR

    Sahurda tüketilen barbunya, nohut, kuru fasulye, mercimek, fındık, elma, portakal (çoğu meyve ve sebze), kepekli (siyah) ekmek, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

    Hangi gıdalar çabuk acıkmaya neden olabilir? Ya da başka bir deyişle Sahur öğününde nelerden sakınmalıyız?

    Patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, muz(olgun), karpuz, krakerler, mısır cipsi, mısır gevreği. Bu nedenle bu gıdalardan sakınmak yararlı olabilir."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ