• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dr. Fevzi Özgönül, kahvaltıda çok soğuk ve sıcak içeçekler içerek zayıflamayı düşünenlere önemli uyarılarda bulundu.

İHA'nın haberine göre; Dr. Özgönül, “Normal bir insanın vücut ısısı 36-37 derecedir. İç organlarımız 10-12 derece farka kadar sorun yaratmaz fakat fark daha çok olursa zarar görmeye başlayabilir” dedi.

Kilo vermek veya metabolizmanızı hızlandırmak adına sabah soğuk su içmenin yanlış bilgi olduğunu belirten Özgönül, “Eğer bedeninizi seviyorsanız onu sıcacık yatağından kaldırıp buz gibi bir kova su dökerek uyandırmayın. Sindirim sisteminizi anne şefkati ile uyandırmak yerine, üzerine bir kova soğuk su dökerek uyandırmanız sağlıklı değil. Soğuk su içerseniz vücut ısısı ile içtiğiniz suyun ısısındaki aşırı fark nedeniyle mideniz kasılır ve içtiğiniz suyu daha fazla travma yaratmasın diye bağırsağa geçirmez. Soğuk/sıcak su mide içerisinde kaldığı için buradaki asit salgısını da kötü etkileyerek sindirimi yavaşlatır. Böyle olunca da rahat bir kahvaltı yapmak yerine yaptığınız kahvaltı size rahatsızlık verir. Siz yediklerinizi suçlamaya devam edebilirsiniz fakat asıl suçlu içtiğiniz soğuk sudur" diye konuştu.

Dr. Özgönül, “Şunu aklınızdan hiç çıkartmayın. Bedeninizin kilo almasına neden olan göbek, kalça ve basendeki yağ halkası sizi korumak için oluştu. Bu ayak bileğinizi burktuğunuzda onun şişmesine benzer. Eğer siz sindirim sisteminizi güçlendirir, sağlıklı beslerseniz, bağ dokunuz yeniden eski sıkılığına ve sağlamlığına kavuşur. Sizde ideal bedeninize ve kilonuza kavuşursunuz. Bu nedenle bedeninize kötü davranmak, onu aç bırakmak yerine ona şefkatle yaklaşıp bir bebeğe bakar gibi ihtiyaçlarını karşılarsanız bu hedefinize daha çabuk kavuşursunuz”dedi.

Çok aşırı sıcak içeceklerin de benzer tür tepkiye neden olabileceğini belirten Dr. Fevzi Özgönül, “Bu yüzden ne içmek istiyorsanız bunun sıcaklığı vücut sıcaklığınızdan 10 - 12 dereceden fazla sıcak veya soğuk olmamalıdır” şeklinde konuştu.

İHA