Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Anne karnında rahatsızlanan bebek doktorların çabasıyla hayata tutundu

    Hakkari'de, yeni doğan ve "aspirasyon sendromu" (bebeğin anne karnında dışkısının soluk borusuna kaçması) nedeniyle rahatsızlanan bebek, doktorların çabasıyla ölümden kurtarıldı.

    Kente 35 kilometre uzaklıktaki Geçitli köyünde doğum sancıları başlayan 25 yaşındaki Fatma Kaya, 112 Acil Servis ekiplerince evinden alınarak Hakkari Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'ne getirildi. Yapılan müdahaleyle 6 Mart'ta dünyaya gelen ve "aspirasyon sendromu" geçirmesi nedeniyle akciğer zarının arasına hava giren bebeğin sağlığı, çoklu organ yetmezliği nedeniyle kötüleşti.

    Bunun üzerine bebeğin sevkine karar veren doktorlar, Van'da da yer bulamayınca hastanede müdahale etmeye karar verdi.

    REKLAM

    Hakkari Devlet Hastanesinde görev yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Güner Özçelik, bebeğin soluk borusunu temizleyerek, akciğer zarları arasına giren havayı da aldı. Yoğun bakım ünitesine alınan bebek, 18 günlük tedavinin ardından sağlığına kavuştu.

    BEBEĞE DOKTORUN ADI VERİLDİ

    Bebeğin sağlığına kavuşmasının ardından serviste görev yapan doktor, sağlık personelleri ve hemşireler kutlama programı düzenledi.

    Programa katılan Kaya ailesi, aylardır kucaklarına almanın hayalini kurdukları bebeğe, sağlığına kavuşturan doktor Güner Özçelik'in adını verdi.

    Baba Enver Kaya, aylardır eşiyle bebek hayali kurduğunu ancak doğduğu gün rahatsızlandığı için sevinçlerinin kursaklarında kaldığını söyledi.

    Doktorların bu süreçte büyük fedakarlık örneği gösterdiğini anlatan Kaya, "Eşim çok kötüydü ilk önce acil servisinden giriş yaptık orada yapılan müdahale sonrası doğumhaneye kaldırdılar. Bebek doğduktan sonra durumunun çok kötü olduğunu öğrendik. Yaşamasına dair hiçbir umudumuz kalmamıştı. Ancak hocamız bebeğimize ilk müdahaleyi yaptı. Allah'ın takdiri ve onların tecrübesiyle bebeğimiz sağlığına kavuştu. Allah onlardan razı olsun. Hastanede kaldığımız süre içinde de doktorlarımız, hastane görevlileri ve yöneticiler bizimle yakından ilgilendi. Hepsine teşekkür ederiz." diye konuştu

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ