HABERTURK.COM

Koronavirüs salgınının yatırımcıların riskli varlıklardan kaçmasına yol açarken dolar da güçlenmeye devam ediyor. Geçen hafta doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi 4 yılın ardından ilk defa 102 seviyesini aştı. Dolar/TL de buna paralel bir şekilde 6.55 seviyesinin üzerine tırmandı.

Dolar yeni haftaya da 6.5605'ten başladı.Sabah saatlerinde 6.5875'e yükseldi. Öğleden sonra yükselişini sürdürerek 6.60'ın üzerini gördü. Daha sonra Fed'in yeni genişlemeci kararlarıyla bu seviyenin altına geriledi.

Yeni haftada kurun seyrini koronavirüs haberleri etkilemeye devam edecek. Merkez Bankaları, TCMB dahil, birer birer faiz indirirken dünya genelinde hükümetler de koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak için destek paketleri açıkladılar. 

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Ancak bu küresel mücadele virüsün yayılmasının durduğu anlamına gelmiyor. Koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle ilgili çeşitli tahminler bulunsa da salgının henüz tam ne kadar süre dünyayı etkisi altında tutacağını kimse bilmiyor. Dolayısıyla bu belirsizlik ABD varlıklarına olan talebi artırıyor.