Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu DÜNYAYA İNSANLIK DERSİ! Son dakika... Azerbaycan askeri Ermeni sivillere yardım etti! - Haberler
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Dağlık Karabağ'da çatışmaları sona erdiren anlaşma gereği Azerbaycan'a ait topraklarda bulunan Ermeni sivil ve askerler bölgeden ayrılmaya devam ediyor.

    Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği işgal ettikleri toprakları terk etmek zorunda olan Ermenilerin kısa süre önce boşalttıkları evleri, kamu binaları ve ormanları yaktığı görüntülere yansımıştı.

    AZERBAYCAN ASKERİNDEN YARDIM İSTEDİLER

    AA'da yer alan habere göre buna rağmen Azerbaycan askerlerinin de Azerbaycan topraklarını zamanında terk edemeyen Ermenilere yardımcı olduğu ortaya çıktı. Sosyal medyadaki bir görüntüde, Ağdam iline bağlı Abdal Gülablı köyünde evlerini zamanında boşaltamayan bazı Ermeni sivillerin, Azerbaycan askerinden yardım istediği görüldü.

    REKLAM

    "İSTERSENİZ BURADA KALABİLİRSİNİZ"

    Görüntülerde konuşan Azerbaycanlı komutan, karşılaştığı Ermeni sivillere, "İsterseniz Azerbaycan vatandaşı olarak burada kalabilirsiniz. İsterseniz gidebilirsiniz. Kimse size kötü davranmayacak. Daha önce de size yardım etmiştik. Saygıyla sizi uğurlamıştık" diyor.

    EŞYALARI KAMYONETE TAŞIDILAR

    Sivil Ermeniler de komutanın dediklerini teyit ederek teşekkür ediyor. Görüntülerde daha sonra Azerbaycan askerlerinin Ermeni sivillerin eşyalarını kamyonete taşımasına yardım etmesi yer alıyor.

    10 KASIM'DA ATEŞKES İMZALANMIŞTI

    Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı Dağlık Karabağ'daki topraklarını işgalden kurtarma operasyonunda elde ettiği başarı, Ermenistan'ı 10 Kasım’da ateşkes imzalamaya mecbur etmişti. Ermeni silahlı güçler, ateşkes gereği 20 Kasım itibarıyla Ağdam'dan çekilmişti.

     Azerbaycan Ordusu 27 yıldır sonra Kelbecer'de!
    Azerbaycan Ordusu 27 yıldır sonra Kelbecer'de! Haberi Görüntüle

    ERMENİSTAN 10 GÜN EK SÜRE İSTEMİŞTİ

    Ermenistan 15 Kasım’da vermesi gereken Kelbecer’i zamanında boşaltamadığı için Azerbaycan’dan 10 günlük ek süre alarak, işgal ettiği toprakları 25 Kasım’da vermeyi taahhüt etmişti. Ermenistan, Laçın’ı da 1 Aralık'a kadar Azerbaycan’a geri verecek.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ