Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
İğrenç olaydaki sahte hocaya terör davası!
0:00 / 0:00
AA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 11 Ağustos 2017'de gözaltına alınan Tüncer Dalğali isimli kişinin cep telefonuna tanımlı Facebook hesabında, 2015 yılı haziran ayında gerçekleştirilen örgütsel paylaşımlarla ilgili çalışmalar yapıldığı ve şüpheli Burhan Dalğali'nin de katılımcılar arasında olduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Burhan Dalğali'nin, 30 Eylül 2020 tarihinde SEGBİS vasıtasıyla tutuklu bulunduğu cezaevinden ifadesinin alındığına yer verilen iddianamede, şüphelinin ifadesinde "kendisine kurulan bir kumpas nedeniyle tutuklandığını söylediği aktarıldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

AA'da yer alan habere göre, çeşitli cemiyetlere Kur'an-ı Kerim ve dua okumak için gittiği, bir kadına dua okuması için B.B. isimli şahsın kendisini bir eve götürdüğünü belirten Dalğali, "kadının bir anda soyunarak kendisini taciz ettiğini ve kendisine bu iki kişi tarafından şantaj yapıldığını" öne sürdü.

Hakkındaki "terör örgütü propagandası" suçlamasını kabul etmeyen Dalğali, "Örgüt lehine ya da örgütü övücü herhangi bir cümle kullanmadım. Örgüt karşıtı bir insanım. Fotoğraftaki diğer şahısları tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum." dedi.

Şüpheli Burhan Dalğali'nin terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ve örgüte ait bez parçalarının asıldığı yerin önünde kurulan masada dua eder bir halde oturduğuna yer verilen iddianamede, baş köşeye oturtulan şüphelinin de o dönemdeki popülerliğiyle konuşma yapmasa dahi örgütsel etkinliğe manen destek sağladığının değerlendirildiği ifade edildi.

Manevi yardımların örgütün amacına hizmet eden propaganda faaliyetleri kapsamında kaldığına vurgu yapılan iddianamede, şunlar kaydedildi:

3 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

"Herkesçe bilinen PKK silahlı terör örgütünün yoğun bir şekilde afişe edildiği ve örgütün amacı doğrultusunda gerçekleşen bir etkinliğe saygın bir insan olarak giden şüphelinin gerçekleştirdiği fiilin, şüphelinin o dönem için vaki olan popülerliği ve 'din hocası' vasfı göz önüne alındığında örgüt tabanında karşılık ve sempati uyandıracağı, örgütün amacına hizmet etme noktasında örgüt propagandası suçunu oluşturduğu ve şüphelinin atılı suçu işlediği hususunda kuvvetli şüphenin oluştuğu anlaşılmıştır."

İddianamede, şüpheli Burhan Dalğali'nin, "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

BAKIRKÖY'DE YARGILANIYOR

İstanbul'da bir kadına cinsel istismarda bulunduğuna yönelik görüntülerle gündeme gelen Burhan Dalğali hakkında, "Dini inanç ve duyguları istismar ederek "dolandırıcılık" yaptığı iddiasıyla Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın görülmesine devam ediliyor.

Bu kişiyle ilgili ayrıca Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da "nitelikli cinsel saldırı" suçundan yürütülen soruşturmanın ise sürdüğü belirtilmişti.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.