Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Eskişehir'de STK ve Ticaret Odası'nı ziyaret etti. CHP lideri Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada "Teknoloji liseleri kuracağız. Bu liselerde bütün organize sanayi bölgelerinde o bölgenin özelliğine göre kurulacak. En az 6 yıl olacak, yatılı olacak. Bu çocuklar liselere başladıktan sonra 3 yıl okuyacak, 3 yıl sonra alanlarında staja başlayacak. Okulundan sonra işi hazır olacak" dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Eskişehir Ticaret Odası'nda konuştu. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle: 

- Teknoloji liseleri kuracağız. Bu liselerde bütün organize sanayi bölgelerinde o bölgenin özelliğine göre kurulacak. En az 6 yıl olacak, yatılı olacak. Bu çocuklar liselere başladıktan sonra 3 yıl okuyacak, 3 yıl sonra alanlarında staja başlayacak. Okulundan sonra işi hazır olacak. Liselerin yönetimi müfredat açısından Milli Eğitim Bakanlığı'na donanım bakımından organize sanayi bölgelerine ait olacak. 

- Türkiye bölgesinin lideri olmak zorundadır. Türkiye beyin göçünü tersine çevirmek zorundadır. Biz bunu tersine çevirmek zorundayız. Bilime sırtımızı dönemeyiz. 16 yıldır beton ekonomisi yürütüyoruz. Artık üretim ekonomisi, üretmek zorundayız. 

KILIÇDAROĞLU'NDAN 4 AŞAMALI PLAN

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Eskişehir'de STK'ları ziyareti sonrası konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle: 

- Dört aşamadan bahsedeceğim. Bir, tam demokrasi. Herkesin can ve mal güvenliğinin adıdır tam demokrasi. Siyasetin görevi sizin önünüzdeki engelleri kaldırmaktır. Dünyada markalaşacaksınız. Dünyada adı geçen kaç markamız var? Yargının bağımsız olmadığı ülkede can ve mal güvenliği yoktur. Demokrasilerde denetimsiz hiçbir alan yoktur.

- İkincisi üretmektir. Üreten Türkiye. Üretmiyorsanız dünyada saygınlığınız olmaz. Üretmiyorsanız sorunlarınızı aşamazsınız, iş barışı sağlayamazsınız. Sanayici üretecek, çiftçi üretecek, üniversite bilim üretecek. Bunun önündeki bütün engellerin kaldırılması lazım. Biz teknolojiyi kaçırırsak 21. yüzyılda geriye düşeriz. Bizim teknoloji değişimimini kaçırmamamız lazım. 

- Üçüncü ayak güçlü bir sosyal devlet. Gelir dağıtımı eşit olmazsa olmaz. Herkesin karnı doyması lazım. Bizim önerdiğimiz aile sigortasının amacı bu. Uyuşturucu yaşı 10'a indi, eskiden yoktu. Gelir dağılımın dengeli olması lazım. Güçlü bir sosyal devlet oluşturmak zorundayız.

- Dördüncü bir stratejiye ihtiyacımız var, sürdürülebilirlik. Sanayicinin üretmesi lazım, ar-ge merkezlerinin olması lazım. Bilgi üretilmesi lazım. Eğitimin olması lazım. 

- Entelektüel sermaye o ülkenin uygarlık seviyesini gösterir. Yazarlar, çizerler, okuduğunuz kitaplar, gittiğiniz sinemalar entelektüel düzeyi gösterir. Dünyanın bütün demokrasilerinde düşünen insanlar el üstünde tutulur. 

- 5 yıl içerisinde orta gelir tuzağını aşarsınız. 15 bin doların üzerine çıkar. Katma değeri yüksek ürün üretmediğimiz için bu tuzağa düştük. Dünyada yeni bir sınıf doğdu. Patronundan fazla kazanan işçi. Yazılım sektöründe, dijital dünyada patronundan daha fazla kazananlar. 

- 17. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılın sorunları çözülemez. Dünya farklı bir yere gidiyor, dünya küçüldü. Hangi çağdayız biz, dijital çağdayız biz. 

- Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kuracağız. Türkiye, İran, Suriye, Irak'tan oluşacak. Kavgayı değil, barışı öncelediğiniz zaman bunların hepsini yaparsınız. Savaşın getireceği hiçbir şey yok. 

- İyi niyetle, samimiyetle yola çıktığınız zaman çözemeyeceğiniz hiçbir sorun yoktur. OBİT'i kurduğumuz zaman Türkiye, Suriye, İran, Irak, balkanlar karlı çıkacak. Türkiye öyle bir coğrafyada ki bunun kıymetini siyasetçiler bilmiyor. Siyaset bir kavga alanına döndü.

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri