Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Trabzonspor Muharrem Usta'dan Fenerbahçe maçı açıklaması - Trabzonspor Haberleri

    Usta, Hüseyin Avni Aker Stadı'nda Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan ve 89. dakikada çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen maçın ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.

    Muharrem Usta, olayın iki boyutunun olduğunu ifade ederek, "Birinci boyutu sportif kanalda ilerliyor, bir diğeri ise insani yolculuğu. Bu akşam sportif anlamda veya futbol ile ilgili konuşacak aslında pek fazla bir şey yok. Çünkü burada hep birlikte bir başka şeyi görmüş olduk ki biz gerçekten çok üzgünüz bu görüntülerden. Hiçbir nedenin hele hele spor alanlarında saha içerisinde yaşanan hiçbir hadisenin sonuçta şiddete dönüşecek bir noktaya varmasını meşru kılmaz. Bunu hiçbir şekilde tasvip etmemiz mümkün değil." diye konuştu.

    Maçla ilgili konuşmak istemediğini kaydeden Usta, şöyle devam etti:

    "Bu akşam maçın içinden belki bir iki şey söylenebilirdi ama gerçekten onlara hiç girmek istemem. İnsani boyutta ortaya çıkan tabloda bizim sporla, yaşananla, oyun içerisinde doğru yanlış kararla ilgili söyleyeceğimiz bir şey bu akşam gerçekten yok. Trabzonspor tarihine baktığımda gelinen nokta açısından üzgünüm. Son 3-4 yıla baktığımızda 60-70'in üzerinde oyuncu Trabzonspor'a gelmiş ama bizim son parlayan, Türkiye'ye milli takıma mal olan oyuncularımız maalesef 2010-2011 dönemi ve ondan önceye ait. Son dönemde Trabzonspor olarak bizler parlatabildiğimiz oyuncu açısından fakirlik yaşıyoruz."

    Usta, bir taraftarın saldırısına uğrayan karşılaşmanın ilave yardımcı hakemi Volkan Bayarslan'ın yanına gittiğini dile getirerek, "Kendisine 'geçmiş olsun' dedim. Hem hakemin darp olayıyla ilgili üzgünüm hem de Trabzonspor için sembol olan Onur gibi bir oyuncumuzun karşılaşmış olduğu kötü durumla ilgili ikinci bir üzüntü yaşıyorum. Çünkü bu şehir, bu takım, bu kulüp buralara çok büyük emeklerle geldi. Arkasında milyonlar, sevinçten ve üzüntüden gözyaşının sel olduğu, olağanüstü tarihin yazıldığı bir kulüpten bahsederken böyle bir kulübün içinde geçmekte olduğu tabloya baktığımda emin olun çok üzülüyorum. Bize bu tarihi emanet edenler adına üzülüyorum." ifadelerini kullandı.

    "CİDDİ ŞEKİLDE TEDBİR ALINMADI"

    "Bu akşamki olayların sıradan bir olay olduğuna asla inanmıyorum." diyen Usta, şunları kaydetti:

    "Bu olay muhtemel bir provokasyonun izlerini taşıyor kanaatimce. Çünkü orada olaylar olurken, olaylar gelirken sonradan defalarca baktığım kamera görüntülerinde ciddi bir şekilde tedbirlerin alınmadığını gördüm ve üzgünüm. Gördüğüm kadarıyla hakemler maçı bitirmek için bir gayret içindeydiler. Maçın son dakikaları gelmişti ve yarıda kalmasını muhtemelen istemiyorlardı. Hakemler tarafından maçın bitirilebilmesi adına emniyet görevlilerine orada tedbir alınmasıyla ilgili anladığım kadarıyla defalarca uyarılar yapıldı. Tedbir alınmadı, burada da bir üzüntümü dile getiriyorum. Olmaz, olayların gelişimi ve tablonun ilerleyişine bakıldığında orada ciddi önlemin, engelin ortaya koyulması gerekirdi."

    "BU BÜYÜK KULÜP, BUNLARIN HEPSİNİ AŞACAK"

    Trabzonspor yeni stadıyla bunca yaşadığı buhrandan sonra yeni bir yolculuğa çıkmanın heyecanını yaşadığı bir dönemde olayın denk geldiğini vurgulayan Usta, şu ifadeleri kullandı:

    "Bunun arifesindeyken bu yaşananlar yeni yolculuğumuz önünde motivasyonumuzu bozucu bir unsur olarak gözükebilir ama Trabzon'dan Türkiye'ye gür bir sesle sesleniyoruz ve diyoruz ki herkes şundan emin olsun, Trabzonspor üzerine gelen provokatif bir takım eylemlerin lekelediği bir kulüp olmayacaktır. Biz kesinlikle Trabzonspor camiası olarak bu yeni yolculukta yeni stadımızla eski başarıların tekrar gündeme geldiği bir kulüp olarak bu yola devam edeceğiz. Üzüntülüyüz, sporla şiddetin yan yana gelmesini her türlü her şekliyle karşı bir kulüp başkanı olarak büyük bir kulübün her zaman böyle bir duruma karşı olmasını savunan bir yönetim olarak bu akşam Türkiye'nin huzurunda gerçekten üzüntülüyüz. Ancak bu büyük kulüp bunların hepsini aşacak. Sağduyulu Trabzonspor camiası, kenetlenerek uzun süredir görmeye alışık olduğumuz görüntülerin içinden elbette çıkacaktır."

    Trabzon ve Trabzonspor'un son yıllarda futbolun yönetilmesiyle ilgili sorun yaşadığını kaydeden Usta, "Bu sorunlarla karşı karşıya olan bir takım ve bu takımın gerçekten yaşananlardan çok fazla üzüntü duyan bir taraftarı var. Üzüntüsünün şiddete dönüşmeyen boyutunun arkasındayım. Asla ve asla kim olursa olsun kendi oyuncumuzu, Onur gibi bir oyuncumuzu da hakemimizi de ya da bir başkasını da sıkıntıya sokabilecek eylemin ilk önce Trabzonspor karşısındadır." diye konuştu.

    Muharrem Usta, Trabzonspor camiası olarak çözüm üreteceklerine inandıklarını belirterek, şunları söyledi:

    "Altını bir daha çiziyorum karbon kağıdı gibi iki tane olayın üst üste iki sene içerisinde olması asla ve asla normal bir durum değildir. Bundan sonra Trabzonspor'un yolculuğunun ümit ederim ki bu akşam yaşananlar da buna vesile olacaktır, çok daha sağlıklı olacağından herkesin emin olmasını istiyorum. Bir futbolsever olarak sporun bir ruh taşıdığını, bütün insanlara sevecen bir ruh aşılaması gerektiğine inanan bir yönetim olarak üzüntümü ifade etmek istiyorum. İşin içinde yaşanan yok eline değdi değmedi, penaltı konusu bu yaşananlardan sonra ağzımıza almak istemediğimiz bir konu. Bunu futbol kamuoyuna bırakıyorum, gerçekten bu konuda tek kelime dahi etmek istemem. Yan hakemimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ben de bir hekimim. kendisini gittim gördüm. Allah'tan çok önemli bir şey olmadı ama en küçüğü olsa bunu tasvip etmediğimizin mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum. Akyazıya yeni stadımıza yeni bir umutla geçmek adına üzgün olduğumu ifade ediyorsam Türkiye'de bütün kamuoyondan Trabzonspor'un sağlıklı bir şekilde son dönemdeki yaşamış olduklarından sonra destek verilmesini bekliyorum. Bu karşılıklı birlikte başarabileceğimiz bir süreçtir."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ