Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sovyetler Birliği'nin 1989 yılında dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden, Gürcistan'ın Sovyet eyalet sistemine göre Abhazya'nın sınırları dahilinde olduğunu belirterek bağımsızlığı tanımamasının ardından 1992 - 1993 yılında Abhazya - Gürcistan savaşı çıkmış, yaşanan savaşta Abhazya savaşı kazanıp bağımsızlığını pekiştirmiş, fakat uluslararası kulvarda Rusya Federasyon, Nikaragua, Venezuella, Nauru Cumhuriyeti ve Vanuatu Cumhuriyeti tarafından tanınmıştı. BM üyesi çok sayıda ülke ise bağımsızlık ilanını yok saymıştı. Kosova'nın durumuna benzer bir durumu olan Abhazya, bu süreçten sonra uluslararası lobilerine devam ediyor. Kosova'nın FIFA tarafından uluslararası futbol müsabakalarına davetinin ardından Abhazya Cumhuriyeti de katılım için resmen başvurusunu gerçekleştirdi.

CONIFA ŞAMPİYONU OLMUŞTU
Bağımsız Futbol Toplulukları Konfederasyonu (ConIFA) üyesi olan Abhazya, gerçekleşen son turnuvada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yarı finalde yenmiş, Panjab'ı da penaltılarla yenmiş ve şampiyonluğunu ilan etmişti. Abhazya'nın başkenti Sohum'da geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen organizasyonda tribünler doluluk oranıyla dikkat çekmiş, uluslararası basında Abhazya'da ki futbol sevgisi çok konuşulmuştu.

RESMİ MÜRACAATI ABHAZYA BAŞBAKANI YAPTI
Uluslararası kamuoyunun sıkça bahsettiği Abhazya, FIFA'ya resmen katılım müracaatında bulundu. Gerçekleşen müracaatı Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Artur Mikvabia gerçekleştirdi. Mikvabia FIFA Başkanı Gianni Infantino'ya gönderdiği başvurusunda, "Ülke, futbolun gelişmesi ve kitleselleşmesi konusuna büyük önem vermektedir. Devlet Programlan çerçevesinde kent ve şehir alanlarına futbol profesyonelleri ve futbolseverlerin kullanımına uygun olan modern stadyumlar ve futbol sahaları inşa edilmiştir. Devlet yönetimi, futbola olan bu ulusal ilgiyi dikkate alarak sürekli bir biçimde futbol altyapısını genişletmek ve geliştirmek için adımlar atmaktadır" ifadelerinde bulundu.

"FIFA'DAN ONAY BEKLİYORUZ"
Artur Mikvabia başvurusunun devamında, "Abhazya Cumhuriyeti zengin bir futbol mirasına ve geleneğine sahiptir. Abhazya'nın yerli halkı, SSCB ulusal takımına dahil olarak Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılmıştır. Abhaz oyuncular zengin dünya futbol tarihine dikkate değer katkılarda bulunmuştur. Ülke halkı tarafından da desteklenen, Abhazya Futbol Federasyonu'nun FİFA'ya üye olma konusundaki bu kapsamlı arzusunun FIFA Yönetici Komitesi'nin onayından geçeceğini ve bunun Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının diğer ülkeler tarafından da tanınmasına yardımcı olacağını umut ediyoruz" ifadelerini başvurusunda sunarak resmen FIFA'ya müracaatını gerçekleştirmiş oldu.

ABHAZ ASILLI TÜRK FUTBOLCULAR NE YAPACAK?
Abhazya Cumhuriyeti'nin FIFA'ya başvurusu kabul olursa, Türkiye'de profesyonel liglerde boy gösteren Abhaz asıllı Türk futbolculara da Abhazya Milli Takım şansı doğuyor. Şuan Mısır, Ürdün, Türkiye, Rusya ve Almanya gibi çok sayıda ülkede Abhaz asıllı futbolcu bulunuyor. Abhazya'nın FIFA'ya kabulünün ardından bu ülkelerde top koşturan çok sayıda futbolcunun Abhazya Milli Takım formasını terleteceği düşünülüyor.