Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. El-Cubeyr, gazetecilerin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili sorularını yanıtladı. Cubeyr, "Bir daha asla böyle bir şey yaşanmayacak" açıklamasında bulundu. 

Cubeyr, Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili kapsamlı soruşturma başlattığını belirterek, Kaşıkçı olayının soruşturulması için Türkiye'ye ekip gönderdiklerini ve gazetecinin ölümünden sorumlu herkesin tutuklanacağını ifade etti.

Yürütülen soruşturmanın eksiksiz şekilde gerçeği ortaya çıkaracağını dile getiren Cubeyr, ayrıca oluşturacak mekanizma ve çalışmalarla böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağını söyledi.

Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi yaptığı açıklamada, ülkesinin Kaşıkçı olayındaki soruşturmanın açık şekilde yürütülmesi talebini vurguladı.

Marsudi ve Cubeyr’in görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra güvenlik, yatırım, turizm ve ticaret gibi çeşitli alanlarda geçen yıl mutabakata varılan ekonomik anlaşmalar ele alındı.

Cubeyr’in bugünkü temaslarının ardından ülkeden ayrılması bekleniyor.

Widodo dün Cubeyr ile Bogor'daki Başkanlık Sarayı'nda yaptığı görüşmede Kaşıkçı soruşturmasının şeffaf yürütülmesi talebinde bulunmuştu.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri