Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Testere piyasadan ne zaman ve nasıl çıkılır? - İş-Yaşam Haberleri
    BULLS Girişim'in sponsorluğunda sunulan Borsada Yatırım programının bu haftaki konuğu Yatırım Finansman Türev Ürünleri Direktörü Nuri Sevgen oldu.

    Borsa İstanbul'un girdiği testere piyasa denilen oynaklığın yüksek olduğu durumun nedenleri ve çıkış senaryolarının tartışıldığı programda Sevgen, faizlerin yükselmesi ile alternatif piyasanın oluşmasının borsayı ne kadar olumsuz etkilediğini açıkladı. Sevgen ayrıca yeni para politikası ile hem tahvil hem hisse piyasasının bel bağladığı yabancı yatırımcının piyasaya gelmesi için gerekenleri sıraladı.

    REKLAM

    MOODY'S BEKLENTİLERİ

    Yeni ekonomi politikasının ele alındığı programda bu durumun yatırım ortamına etkisi, yeni politika ile beklenen ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın finansal yatırımlara ve borsaya yansımasının tartışıldığı programda Moody's'in Türkiye notu değerlendirmesine de değinen Sevgen, global gelişmelerin Türkiye ekonomisi, para ve sermaye piyasalarına etkisini değerlendirdi.

    TÜREV ÜRÜNLER NASIL KULLANILMALI?

    Sevgen, bu ekonomik ve finansal koşullarda yatırımcının başta Vadeli İşlemler Piyasası (VİOP) olmak üzere türev ürünleri nasıl kullanması gerektiğini anlatırken aynı zamanda dikkat edilmesi gereken noktalara da dikkat çekti. Mevcut ekonomik gelişmeler ışığında 2024'te hangi sektörün ve şirketlerin yıldızının parlayacağını hangisinin yatırımcıya kaybettirme potansiyeli olacağı yönündeki tahminlerini aktaran Sevgen, pandemi sonrası çıkan yabancı yatırımcının geri dönüşünün hem endeksi hem sektörleri nasıl etkileyeceğini yorumladı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ